Cyberprzemoc

Definicja Cyberstalkingu

Cyberstalking wiąże się z wykorzystaniem technologii (najczęściej Internetu!), aby kogoś zastraszać lub naruszyć jego bezpieczeństwo. Ogólnie rzecz biorąc, zachowanie to jest groźne, powoduje strach, pociąga za sobą naruszenie względnego prawa osoby do prywatności i przejawia się w powtarzających się działaniach z czasem. Przez większość czasu cyberprzestępcy używają mediów społecznościowych, internetowych baz danych, wyszukiwarek i innych zasobów online, aby zastraszyć, śledzić i powodować niepokój lub terror wśród innych.

Co zaskakujące, cyberstalkingu rzadko dopuszczają się osoby nam obce (wyjątkiem są przypadki, gdy w grę wchodzą celebryci), tego typu akty przemocy są wykonywane przez osoby, które są nam znane. Agresorem może być była dziewczyna lub chłopak, były przyjaciel, pracownik lub znajomy, który chce kontrolować, posiadać, straszyć, grozić lub w rzeczywistości wyrządzić krzywdę drugiej osobie. W wielu przypadkach mają oni dostęp do różnych danych osobowych, kont, skrzynek odbiorczych lub innej prywatnej wiedzy na temat codziennej rutyny, stylu życia lub wyborów życiowych celu. Jest to jedna z wad posiadania kont wmediach społecznościowych – dobrowolne ujawnienie danych.

Różnica między cyberstalkingiem a cyberprzemocą

Cyberstalking jest jedną z form cyberprzemocy, zwłaszcza przy rozważaniu naszej definicji tego drugiego (umyślne i powtarzające się szkody wyrządzone przez użycie komputerów, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych). Zachowania związane z cyberprzestępczością mogą obejmować śledzenie czyichś danych osobowych i prywatnych oraz wykorzystywanie ich do uzyskiwania kontroli nad ofiarą poprzez wysyłanie dziesiątek a nawet setek wiadomości, że ofiara jest obserwowana. Stalker, dzięki śledzeniu kont na różnych portalach społecznościowych, wie gdzie dana osoba przebywa w danym momencie lub gdzie będzie w najbliższym czasie. Tego typu zachowanie sprawia, że ​​cel staje się zestresowany ciągłą obserwacją, a w konsekwencji pojawia się również rozdrażnienie i lęk.

Uzależnienia XXI wieku ARTYKUŁ

Historie o cyberstalkingach są często omawiane przez media głównego nurtu, gdy zaangażowane są znane osoby (można znaleźć incydenty związane z Seleną Gomez, Madonną, Justinem Bieberem, Beyonce, Justinem Timberlake’em, Kim Kardashian, Britney Spears i innymi z prostym wyszukiwaniem w Google), ale nagłówki mediów często nie oddają dokładnie prawdziwego charakteru i zasięgu zjawiska. Niestety, naukowcy akademiccy w dużej mierze zaniedbali studiowanie cyberstalkingu na szeroką skalę i jest to dosyć świeży temat, więc mamy tylko kilka ostatnich badań, z których można czerpać informacje.

Jak często zdarza się Cyberstalking?

Instytut Badań nad Danymi i Społeczeństwem oraz Centrum Badań Innowacyjnego Zdrowia Publicznego (USA) opublikowało wyniki z badania w 2016 r. Badanie zostało przeprowadzone na ponad 3 tysiącach osób w wieku 15 lat i starszych, a wyniki pokazały, że 8% internautów doświadczyło cyberprzemocy i poczucia niebezpieczeństwa i strachu z tym związanym.

W 2017 roku Pew Research Center przebadało 4248 dorosłych Amerykanów i stwierdziło, że 7% z nich było prześladowanych online. Młode osoby poniżej trzydziestego roku życia, a zwłaszcza kobiety w wieku od 18 do 24 lat, wydawały się najbardziej podatne na „ciężkie” formy, w tym groźby fizyczne i molestowanie seksualne. Rzeczywiście, opierając się na analizach danych z wielu lat, Pew argumentował, że odsetek Amerykanów, którzy byli narażeni na tego typu zachowania, rośnie w niewielkim stopniu.

Jakie są cechy Cyberstalking?

Podczas gdy zjawisko prześladowania istnieje już od dziesięcioleci – gwarantując liczne przepisy na szczeblu krajowym, zakazując go i ustanawiając kary za łamanie prawa – można twierdzić, że cyberstalking występuje z większą łatwością, biorąc pod uwagę wykorzystanie już powszechnych platform i zasobów internetowych. W istocie trudno jest koncepcyjnie rozróżnić cyberstalking i cyberprzemoc ze względu na ich niezaprzeczalne nakładanie się na eksplozję mediów społecznościowych i łączność 24/7 oraz fakt, że stalkerzy w naturalny sposób rozszerzyli swój zasięg poprzez środki online.

Podstawowym czynnikiem jest natychmiastowa satysfakcja. Oznacza to, że sprawca może znaleźć i zacząć obserwować  swoją ofiarę natychmiast i bez wielu przeszkód. Cyberstalking może odbywać się w bardzo efektywny sposób, ze względu na fakt, że wiele osób dzieli się swoim życiem online za pośrednictwem mediów społecznościowych, a to zapewnia podstawowe informacje, lokalizację, osobiste zainteresowania, szczegóły dotyczące rodziny i relacji – wszelkie te informacje są dla stalkera użyteczne. Media społecznościowe, stała obecność i korzystanie z naszych telefonów, tabletów i innych urządzeń oraz nasza dostępność 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu mogą zapewnić potencjalnym agresorom możliwość ciągłego komunikowania się lub naruszania prywatności w inny sposób.

Innym powodem, dla którego stalking online może być bardziej atrakcyjny dla sprawców, jest to, że mogą łatwo realizować swoje cele z odległej geograficznie lokalizacji, co utrudnia wykładniczo ich identyfikację i ściganie . Uzbrojony jedynie w dostęp do Internetu, telefon, tablet lub laptop, może uzyskać dostęp do danych swojej ofiary i zagrozić jej z innego miasta, kraju lub kontynentu, a nawet ukryć swoją lokalizację. Wprowadza to wiele obaw co do tego, co sprawca może zrobić dalej i czy dana osoba jest daleko czy może mieszka po sąsiedzku.

Poza tym kwestie jurysdykcyjne stają się bardziej skomplikowane w kontaktach, ponieważ nie jest jasne, czy prokuratorzy powinni zwracać uwagę na prawo rejonowe, okręgowe czy krajowe. Jeśli istnieją dowody w różnych jurysdykcjach, w jaki sposób można je zebrać? Czy inne organy ścigania powinny się zaangażować lub zaoferować pomoc? Jaką podstawową lub drugorzędną rolę powinni odgrywać i jak powinni współpracować z firmami internetowymi, komórkowymi lub portalami społecznościowymi, aby uzyskać dowody cyfrowe niezbędne do zbudowania sprawy?

13 powodów przeciw 3 sezonowi 13 reason why RECENZJA

Jakie są przykłady przepisów dotyczących cyberprzestrzeni?

Mimo że nie ma prawa w sprawie cyberprzemocy, to jest jedno, które obejmuje stalking. W Polsce, podobnie jak w USA, stalking jest traktowany jako przestępstwo przeciwko wolności człowieka. Zgodnie z nowym artykułem 190a kodeksu karnego, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jak mogę zapobiegać cyberstalkingowi?

Ponieważ potencjalna wiktymizacja w cyberprzestrzeni jest bardzo realna, istnieją środki ostrożności, które użytkownicy mogą podjąć, aby nie stać się ofiarami. Po pierwsze, ponieważ sprawcy wykorzystują dane osobowe, które mogą znaleźć w celu wykorzystania ich w złośliwy sposób, ważne są standardowe praktyki bezpieczeństwa internetowego. Na przykład powinieneś zawsze wylogowywać się z wszelkich urządzeń po zakończeniu korzystania z nich, jeśli dane urządzenie jest dostępne również dla innych, gdy skończysz, jeśli twoje urządzenie jest kiedykolwiek dostępne dla innej osoby. Pomocne jest również użycie hasła do wszystkich ekranów urządzeń, aby inni nie widzieli żadnych treści – notatek, zdjęć, filmów, danych konta itp., które tam przechowujesz. Ponadto stosowanie tych praktyk utrudnia sprawcy zalogowanie się do urządzenia i wysyłanie jakichkolwiek niepokojących lub krępujących wiadomości poprzez podszywanie się pod ciebie. Pozostaje zachować czujność w kwestii bezpieczeństwa hasła i powstrzymać się od dzielenia się nimi z innymi osobami. Jak zapewne słyszeliście wcześniej, hasła powinny minimalnie zawierać co najmniej osiem znaków zawierających wielkie i małe litery, niesekwencyjne numery i symbole (np. $,%, &, #). Ale nic z tego nie ma znaczenia, jeśli udostępnisz swoje hasło innym … (więc nie! I zmień je teraz, jeśli ktoś inny je zna!).

Następnie poświęć trochę czasu na przeprowadzenie wyszukiwania w Google swojego imienia lub nazwiska członków rodziny, aby zobaczyć, jakie informacje są już dostępne o Tobie i Twoich bliskich. Sprawdź także internetowe bazy danych ludzi, takie jak Zabasearch, Spokeo, Pipl, Wink i PeekYou, a także portale społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter i LinkedIn. Spróbuj usunąć wszelkie prywatne lub nieodpowiednie treści i skontaktuj się z odpowiednimi hostami internetowymi lub dostawcami usług, aby Ci pomogli.

Ponadto, jeśli prowadzisz kalendarz online (na przykład za pomocą Kalendarza Google), upewnij się, że Twoje konta są ustawione na prywatne i nie są udostępniane współpracownikom lub innym osobom, aby potencjalni sprawcy nie wiedzieli, gdzie planujesz być . Zawsze pamiętaj, że nie są to przede wszystkim nieznajomi, ale ludzie, których znasz (np. byli partnerzy, jak wspomniano powyżej) i komu wcześniej zaufałeś, którzy najprawdopodobniej będą cię atakować. Upewnij się, że korzystasz również z aktualnego oprogramowania antywirusowego oraz zapory przeciw złośliwemu oprogramowania (pobierz i zainstaluj najnowsze aktualizacje systemu  operacyjnego!), aby zapobiec atakom szpiegującym na urządzenia. Poświęć trochę czasu, aby dokładnie zablokować swoje konta na Facebooku, Twitterze, Instagramie, Snapchacie i innych portalach społecznościowych, aby mieć pewność, że udostępniasz treści i miejsce pobytu tylko tym osobom, którym naprawdę ufasz.

Poza wdrożeniem tych środków zapobiegawczych ofiary powinny natychmiast zgłaszać wszelkie przypadki cyberstalkingu do lokalnego lub państwowego wydziału policji i zapisywać wszelkie potencjalne dowody, które mogłyby im pomóc w zbadaniu sytuacji. Zrób zrzuty ekranu, zapisuj teksty i czaty oraz wydrukuj wszystkie komunikaty. Jeśli jesteś studentem, powinieneś również powiadomić swoją szkołę, aby zapobiec wiktymizacji innych osób w twojej społeczności.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin