Dlaczego stereotypy są złe i co można z nimi zrobić?

Jakie są stereotypy?

„Stereotyp” jest skrótem poznawczym – to znaczy, że pozwala mózgowi na dokonanie szybkiej oceny w oparciu o widoczne cechy, takie jak płeć, rasa lub wiek. Mózg ma wbudowaną funkcję szybkiego nawiązywania połączeń, i jest to dobre, o ile jest chwilowe. Problem pojawia się, gdy zaczynamy stosować tego typu stereotypy poza tym natychmiastowym impulsem. To się nazywa „stronniczością”, czyli przekonaniem, że stereotyp jest prawdziwy. Na przykład stereotyp, że kobiety są słabsze w matematyce i naukach ścisłych, może prowadzić do sugestii, że pewna wrodzona różnica między kobietami i mężczyznami prowadzi do tej rozbieżności.

W rzeczywistości jednak kobiety są tak samo zdolne, jak mężczyźni, jeśli chodzi o matematykę. Problem polega na tym, że żyjemy w kulturze, która bombarduje płeć żeńską myślą, że matematyka jest trudna i że nie muszą się o to martwić. A dobrze udokumentowane „zagrożenie stereotypowe” oznacza, że ​​gdy słyszysz, że nie masz być w czymś dobry, osiągasz gorsze wyniki, często nieświadomie.

Rasizm płciowy. Jakie są role płci?

Role związane z płcią w społeczeństwie wyznaczają w jaki sposób powinniśmy mówić, działać i zachowywać się w oparciu o naszą przypisaną płeć. Od dziewcząt i kobiet oczekuje się, że będą się ubierać kobieco będąc przy tym uprzejmymi, przychylnymi i ciepłymi strażniczkami domowego ogniska. Od mężczyzn oczekuje się, że będą silni, stanowczy i odważni.

Każde społeczeństwo, grupa etniczna i kultura mają oczekiwania dotyczące płci, mogą być one bardzo różne w zależności od grupy. Mogą także zmieniać się w tym samym społeczeństwie z czasem. Różowy był kiedyś uważany za męski kolor w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy niebieski był przeznaczony dla kobiet.

Jak stereotypy dotyczące płci wpływają na ludzi?

Stereotyp jest powszechnie akceptowanym osądem lub stronniczością wobec osoby lub grupy – nawet jeśli jest zbyt uproszczony i nie zawsze dokładny. Stereotypy dotyczące płci mogą powodować nierówne i niesprawiedliwe traktowanie ze względu na płeć danej osoby. To się nazywa seksizm.

Istnieją cztery podstawowe rodzaje stereotypów dotyczących płci:

  1. Cechy osobowości – od kobiet oczekuje się często gościnności i okazywania emocji, podczas gdy mężczyźni zwykle są pewni siebie i stanowczy.
  2. Zachowania domowe – niektórzy ludzie oczekują, że kobiety zajmą się dziećmi, domem oraz, że będą strażniczkami domowego ogniska, podczas gdy mężczyźni zajmują się finansami, pracują przy samochodzie i zajmują się naprawami domowymi.
  3. Zawody – niektórzy ludzie szybko zakładają, że nauczyciele i pielęgniarki są kobietami, a piloci, lekarze i inżynierowie są mężczyznami.
  4. Wygląd fizyczny – oczekuje się, że kobiety będą szczupłe i pełne wdzięku, podczas gdy mężczyźni będą wysocy i muskularni. Oczekuje się, że mężczyźni i kobiety będą się ubierać i kreować swój wizerunek w sposób stereotypowy dla ich płci (mężczyźni w spodniach i krótkich fryzurach, kobiety w sukienkach i makijażu).

Istnieje coś takiego jak hiperfeminizm i hipermęskość. Są to przesadzone zachowania wyolbrzymiające cechy danej płci, np. kobieta jako zalotna uwodzicielka, czy agresywny mężczyzna. Skrajne stereotypy dotyczące płci są szkodliwe, ponieważ nie pozwalają ludziom w pełni wyrazić siebie i swoich emocji. Na przykład szkodliwe dla mężczyzn jest poczucie, że nie wolno im płakać ani wyrażać wrażliwych emocji. Dla kobiet natomiast szkodliwe jest przeświadczenie, że nie mogą być niezależne, inteligentne i asertywne. Łamanie stereotypów dotyczących płci pozwala każdemu być najlepszym.

Przeanalizowano kilka eksperymentów, które polegały na poinformowaniu badanych, że np. mężczyźni są lepsi od kobiet w pewnych dziedzinach. Przy takich założeniach mężczyźni faktycznie przewyższali kobiety w teście tych umiejętności. Ale kiedy osobom badanym powiedziano, że mężczyźni i kobiety są równie dobrzy w tej umiejętności, wyniki testu zmieniały się. W niektórych przypadkach kobiety przewyższały mężczyzn.

Co możemy zrobić, aby zwalczyć stereotypy i uprzedzenia

Możesz zrobić coś, aby ograniczyć negatywne skutki uprzedzeń i stereotypów.

Zacznij od poznania własnych uprzedzeń. Miej je na uwadze i podejmij kroki, aby je skorygować, spowalniając i rozpoznając, w jaki sposób mogą wpływać na twoje życie. Czy twoje „przeczucie” pokrywa się z faktycznym sposobem bycia danej osoby? Czy dyskontujesz to, co mówi kolega z powodu twoich uprzedzeń? Nauczyciele, to uprzedzenia wpływające na to, jak uczycie, doradza i ocenia uczniów? Rodzice, wysyłasz różne wiadomości do swoich synów i córek?

Otwórz się na różne doświadczenia. Wychodząc z własnej strefy komfortu, możesz lepiej zrozumieć ludzi, którzy różnią się od ciebie i zrozumieć jak powstał dany stereotyp. Podróże i edukacja mogą znacznie przyczynić się do złagodzenia uprzedzeń.

Stereotypy rasowe czy kulturowe są szkodliwą i niebezpieczną częścią społeczeństwa. Wrzucając cały lud w fałszywe uogólnienia, kategorie i definicje – poniża to ich tożsamość i człowieczeństwo. Kiedy to się stanie, łatwo jest przestać widzieć człowieka,  którym faktycznie jest, i zobaczyć tylko stereotyp. W wielu przypadkach stereotypy nie są tylko kwestią zbiegu okoliczności, ale służą jako broń przeciwko rasie, która ma na celu zmniejszenie ich pozycji społecznej, politycznej bądź kulturowej. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wyeliminowanie destrukcyjnych stereotypów i uczczenie indywidualności i kultury. Pierwszym krokiem jest być dobrze poinformowanym.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin