Stres na lotnisku? Wolę odpoczynek

Stres lotniskowy jest znany wielu pasażerom. Wiele lotnisk ciężko pracuje, aby podróżni czuli się zrelaksowani. Ten artykuł pokaże z czym musi się zmierzyć każdy, kto wybiera drogę lotniczą. Jednak żeby nie było tak gorzko, na końcu artykułu jest mała osłoda – ciekawe rozwiązania jakie stosują lotniska, by umilić oczekiwanie.

Jak wygląda odprawa? Gdzie znaleźć łazienkę lub bramę odlotową? Czy na lotnisku jest głośno? Czy aby na pewno uda mi się wykonać bezpiecznie lot? Czy mój bagaż nie jest za duży? Czy mam wszystkie potrzebne rzeczy? Czemu ten ochroniarz tak dziwnie na mnie patrzy?

Dla wielu podróże lotnicze to dość stresujące doświadczenie. 

Wielu uznaje lotnisko za bardziej stresujące niż tydzień pracy, a nawet jeszcze bardziej stresujące niż przeprowadzka.

Najbardziej stresujący jednak nie jest sam lot, a przygotowania do niego. Przyjazd na lotnisko, odprawa i kontrola bezpieczeństwa i długie oczekiwanie. Bez względu czy lot jest służbowy, czy to długo wyczekiwane wakacje, dopiero kiedy pasażer w końcu przejdzie przez wszystkie procedury związane z lotem – odpoczywa.

W jaki sposób zaplanować przeprawę przez lotnisko, aby przebiegła sprawnie i płynnie? Oto kilka użytecznych wskazówek, które na pewno pomogą przetrwać w lotniskowej dżungli.

Czy można odpocząć na lotnisku?

Poczucie kontroli – czy wiem, co robić na lotnisku?

W dużej mierze stres na lotniskach wiąże się z potrzebą kontrolowania własnego środowiska.

Z punktu widzenia psychologii środowiska ludzie mają naturalną potrzebę kontrolowania tego, co ich otacza. Na lotnisku istnieje jednak kilka elementów, które zmniejszają poczucie kontroli: ruch pasażerski jest regulowany i podlegają ścisłym procedurom oraz kontrolom bezpieczeństwa.

Dla wielu lotnisko jest również środowiskiem obcym, co może dodatkowo zmniejszyć poczucie kontroli nad sytuacją. Z drugiej strony, ci którzy podróżują często, znajdują sposoby na przetrwanie w przestrzeni lotniska.

Jednym z kamieni węgielnych doświadczenia klientów na lotnisku jest zwiększenie poziomu pewności pasażerów i kontroli.

Lotniska dokładają wszelkich starań aby znaki były czytelne i intuicyjne, a liczba pracowników wystarczająca podczas odprawy. Zapewnienie pasażerom komfortu, jakim jest wiedza na temat zachowania na lotnisku, to jedna z ważniejszych kwestii.

Pośpiech – dam radę! A później odpocznę

Innym czynnikiem ograniczającym poczucie kontroli pasażerów są ścisłe harmonogramy związane z podróżami lotniczymi.

Najważniejszym pytaniem dla pasażerów jest zazwyczaj „Czy zdążę?”, „Czy zdążę, jeśli pójdę po kawę, do łazienki lub rozejrzę się przez chwilę?”

Lotnisko również stara się w tym pomóc, zaczynając od kontrolowania przepływu pasażerów w inteligentny sposób, aż do drobnych niuansów projektowania terminali.

Coś tak prostego, jak rozmieszczenie rozkładów jazdy i zegarów, może być naprawdę ważne. Lotniska oferują również dodatkowe usługi, aby pomóc pasażerom. Na przykład od jesieni tego roku chińscy pasażerowie transferowi mogli zamówić osobistego asystenta, który pomógłby im poruszać się po lotnisku podczas transferu.

Celem lotniska jest stworzenie miłej atmosfery nawet w godzinach szczytu.

Tłumy i hałas – jak się uspokoić na lotnisku.

Poruszanie się w tłumie ludzi może również wywoływać negatywne lub stresujące emocje u niektórych pasażerów.

Tak zwany stres tłoczący się odnosi się do sytuacji, w których osoba ma wielu obcych w swoim otoczeniu, co utrudnia kontrolę osobistej przestrzeni i prywatności. Może to nawet wywołać reakcje fizjologiczne: tętno człowieka przyspiesza, wzrasta ciśnienie krwi przez co pasażerowie są bardziej podatni na negatywne emocje.

Akustyka odgrywa dużą rolę w tym, jak stresujące jest środowisko.

Hałas jest zdecydowanie czynnikiem stresu, ale rozwiązania problemów z hałasem są również dostępne dzięki projektowaniu i wyborze odpowiednich materiałów.

Na małych lotniskach, jak na przykład w Helsinkach, jednym z celów planowania przestrzeni jest stworzenie przytulnych i funkcjonalnych stref, w których pasażerowie mogą poczuć spokój podczas podróży.

Preferuje się wysokiej jakości materiały i fiński design, który jest zarówno piękny, jak i funkcjonalny. Dzięki temu mogą zaoferować pasażerom spokojne miejsca do oczekiwania. Na przykład, jeden z obszarów bram jest wyposażony w dużą zieloną ścianę, która oczyszcza powietrze i tworzy poczucie środowiska naturalnego.

„Jak romantycznie”, czyli miłość do kwadratu RECENZJA

Wraz z rozwojem lotniska w Helsinkach twórcy mają nadzieję, że zarówno pasażerowie, jak i personel będą cierpliwi pomimo zmieniającego się otoczenia.

Bądź przygotowany na oczekiwanie i opóźnienie. 

Spójrzmy prawdzie w oczy, czasami masz szczęście i nie ma opóźnień. Ale innym razem nie. Nie da się przewidzieć, jak to się skończy. Więc lepiej przygotować się psychicznie (i dać sobie wystarczający zapas czasu) na najgorszy scenariusz – pod względem ruchu i opóźnień. Warto zaplanować sobie wcześniej jakąś formę zabicia czasu na lotnisku, może to być słuchanie muzyki, sudoku, krzyżówka, a nawet robienie na drutach.

Wiele lotnisk ma już spa, gabinety masażu, fotele do masażu na monety i strefy odpoczynku.

Zobacz także Najbardziej relaksujące lotniska na świecie

Odprężająca Joga w Chicago

Na międzynarodowym lotnisku O’Hare w Chicago jest sala do jogi, gdzie można „zrelaksować się, zastanowić i naładować”. Spora przestrzeń ma podłogę z drewna bambusowego, lustra od podłogi do sufitu na jednej ścianie i maty do ćwiczeń, a także szatnię.

Sztuka w Tampie

Tampa International Airport ma jeden z najbardziej ambitnych programów sztuki publicznej na lotniskach w Stanach Zjednoczonych, a także dedykowaną galerię. Wizyta w muzeum na lotnisku oferuje przestrzeń do spokojnej kontemplacji i ekspozycji na lokalną kulturę. 

Odpoczynek wszędzie

Dzięki firmom takim jak XpresSpa, które oferuje masaże i zabiegi kosmetyczne na lotniskach z Los Angeles do Miami, klienci mogą znaleźć chwilę na relaks przed lub po locie. 

Faktem jest, że nie lubimy czekać, ale czy oczekiwanie zawsze musi być czymś złym? Gwarantuję, że wiele lotnisk dba o to, aby pasażerowie mogli przyjemnie spędzić czas na lotnisku. Zajrzyj TUTAJ i przekonaj się.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin