Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

Czym jest terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) to forma psychoterapii, która leczy problemy i zwiększa szczęście poprzez modyfikację dysfunkcyjnych emocji, zachowań i myśli. W przeciwieństwie do tradycyjnej psychoanalizy freudowskiej, która określa stan pacjenta na podstawie przeszłych wydarzeń, aby znaleźć przyczynę konfliktu, CBT koncentruje się na rozwiązaniach w teraźniejszości, zachęcając pacjentów do kwestionowania zaburzeń poznawczych i zmiany destrukcyjnych wzorców zachowań.

CBT opiera się na założeniu, że myśli i percepcje wpływają na zachowanie. Świadomość bycia w trudnej sytuacji, w niektórych przypadkach, może zniekształcić postrzeganie rzeczywistości. CBT ma na celu identyfikację szkodliwych myśli, ocenę, czy są one dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistości, a jeśli nie są, stosuj strategie, aby je zwalczyć i przezwyciężyć.

CBT jest odpowiedni dla osób w każdym wieku, w tym dzieci, nastolatków i dorosłych. Dowody potwierdzają, że CBT może przynieść korzyści w wielu stanach, takich jak ciężkie zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego, zaburzenia odżywiania, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i wiele innych. Badania wskazują również, że CBT może być skutecznie podczas standardowej sesji gabinetowej, ale również podczas takich odbywających się za pośrednictwem Intrenetu.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin