Arteterapia

Na początek garść faktów. Jaki wpływ ma sztuka na poprawę zdrowia psychicznego? W Polsce tematem zainteresowano się już w latach 30. XX wieku. Inicjatorem był prof. Stefan Szuman, wybitny pedagog i etyk. Kontynuatorem był prof. Julian Aleksandrowicz, onkolog, który już na przełomie lat 60. i 70. wprowadził w polskich szpitalach arteterapię na zbliżonym poziomie, który jest dzisiaj. Rozkwit arteterapii w Polsce nastąpił na dobre dopiero w latach 90. XX wieku. Udział w tym mieli terapeuci działający na zachodzie, z którymi następowała wymiana informacji, ale również dzięki tłumaczeniom zachodnich opracowań na temat terapii.

Arteterapia sposobem na ukojenie

Samą terapię sztuką można zdefiniować także jako formę psychoterapii, która sztukę i media artystyczne traktuje jako podstawowy kanał komunikacji. Sama terapia polega na tym, że za pośrednictwem sztuki różnej maści i prze wsparciu terapeuty, uczestnik tworzy obiekty artystyczne: utwory literackie, rzeźby, obrazy, a następnie odkrywa przed terapeutą zawarte w dziele znaczenia. Wspólnie z terapeutą odkrywa także zupełnie nowe znaczenia i aspekty swojej twórczości, analizuje je i rozwija.

Uczestnicy arteterapii nie muszą odznaczać się szczególnymi umiejętnościami czy talentem artystycznym. Najważniejszy jest sam proces tworzenia, wyrażenie emocji i wspólne odczytywanie powstałego dzieła. Wykorzystanie sztuki w psychoterapii wiąże się ze ścisłym kontekstem działań psychoterapeutycznych. Tutaj właśnie tkwi różnica między arteterapią a terapią zajęciowa czy plastyczną. Przy tej metodzie terapeuta nie pełni roli ani nauczyciela ani krytyka, jest bardziej przewodnikiem bądź towarzyszem. Zachęca uczestnika do tworzenia czegoś nowego i do późniejszej interpretacji. Uczestnik natomiast jest twórcą, który przelewa swoje skojarzenia, odczucia i interpretację na sztukę. Daje to możliwość lepszego zrozumienia siebie oraz dotarcia do sedna własnych problemów. Arteterapia może prowadzić do zmiany punktu widzenia.

Arteterapia ma szeroki wachlarz zastosowania. Wykorzystując mnogość technik i form daje możliwość pełniejszego zobrazowania problemu. Może to być film, fotografia, malarstwo, rzeźba, pisanie wierszy czy prozy. W ramach arteterapii jest dostępna również muzykoterapia, czy choreoterapia, czyli terapia wykorzystująca dźwięki natury

Wyzwolenie emocji

Za główny cel arteterapii stawiania się umożliwienie uczestnikowi wyrażenie siebie za pomocą działań artystycznych. Nie zawsze wiemy co dokładnie jest naszym problemem w danym momencie, ale mając w ręce pędzel jesteśmy w stanie przelać najgłębsze emocje na puste płótno przed nami. Co może nam dać tego typu auto ekspresja:

  • Uwolnienie negatywnych emocji,
  • Zmniejszenie poziomu napięcia,
  • Zredukowanie stresu,
  • Rozwój umiejętności interpersonalnych,
  • Introspekcja, czyli poznawanie motywów własnych zachowań,
  • Rozwijanie spontaniczności,
  • Ekspresja samego siebie.

Dla kogo ta sztuka?

Arteterapia może byś wykorzystywana w przypadku osób niepełnosprawnych, głęboko upośledzonych, niedostosowanych społecznie, czy mocno zaburzonych. Chętnie wykorzystuje się ją również z leczeniu zaburzeń na tle psychicznym, m.in. depresji, uzależnień, stanów lękowych, zaburzeń osobowości. Jest to także użyteczne narzędzie wykorzystywane w terapiach rodzinnych, w przypadkach nadużyć seksualnych, zaburzeniach neurologicznych czy fizycznych. Jest na tyle elastyczna, że obejmuje uczestników w każdym wieku. Programy arteterapeutyczne są z powodzeniem prowadzone w szpitalach i klinikach.

Pokonaj stres z ODSTRESOWANI.PL. Śledź również nasz fanpage żeby nie przegapić nowości.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin