Hipnoterapia

Czym jest hipnoterapia?

Hipnoza, hipnoterapia i sugestie hipnotyczne są nazwami terapii, która polega na wprowadzeniu ludzi w stan podobny do transu. Osiągnięcie tego stanu ma na celu promowanie koncentracji na osobie. W tym skupionym stanie osoba może być bardziej otwarta na sugestie, takie jak rzucenie palenia.

Hipnoterapia to terapia, która obejmuje setki lat i ma wielu lekarzy praktykujących w różnych krajach. Naukowcy zbadali, czy hipnoza może leczyć różne schorzenia, od zespołu jelita drażliwego po lęki i depresję. Celem hipnoterapii jest pomoc pacjentowi w nauce lepszego kontrolowania stanu świadomości. W przypadku depresji sesje hipnoterapii mogą skupiać się na pomaganiu osobie w osiągnięciu stanu odprężenia. W tym spokojnym stanie mogą dyskutować o swoich uczuciach i emocjach bez podnoszenia poziomu stresu i niepokoju.

Jak działa hipnoterapia

Sesja hipnoterapii trwa zwykle około godziny. Wyszkolony terapeuta stosuje różne techniki relaksacyjne, aby poprowadzić cię w stan hipnozy. W tym stanie jesteś nadal przytomny i świadomy. Twoje ciało staje się bardziej zrelaksowane, a umysł bardziej odpowiada na sugestie terapeuty.

Sugestie terapeuty będą zależeć od stanu lub zachowania pacjenta. Hipnoterapia może pomóc w zwalczaniu niechcianych lub niezdrowych nawyków i ewentualnie zastąpić je zdrowszymi zachowaniami. Przykłady obejmują zdolność do lepszej kontroli bólu lub lęku lub dostosowywania negatywnych wzorców myślowych, które mogłyby pogorszyć objawy depresji.

Plusy hipnoterapii

Hipnoterapia oferuje potencjał, aby pomóc w leczeniu chorób bez konieczności inwazyjnych terapii lub dodatkowych leków. Terapeuci uważają hipnoterapię za bezpieczną opcję leczenia, przy minimalnych efektach ubocznych.

Chociaż może nie działać na wszystko, hipnoterapia jest znana jako terapia uzupełniająca. Osoba może stosować hipnoterapię oprócz innych metod leczenia depresji, aby poprawić ogólne samopoczucie, podnieść nastrój i zwiększyć poczucie nadziei.

Osoba z depresją doświadcza różnorodnych emocji. Hipnoterapia może pomóc osobie nauczyć się zmniejszać i lub lepiej kontrolować uczucia niepokoju, stresu i smutku. Hipnoterapia stosowana jest również w leczeniu negatywnych zachowań, które mogą pogłębiać depresję. Te zachowania mogą obejmować palenie tytoniu oraz złe nawyki żywieniowe i spanie.

Minusy hipnoterapii

Hipnoterapia ma pewne ryzyko. Najbardziej niebezpieczny jest potencjał tworzenia fałszywych wspomnień (zwanych konfabulacjami). Inne potencjalne działania niepożądane to ból lub zawroty głowy i niepokój. Jednak zanikają one zazwyczaj wkrótce po sesji hipnoterapii.

Osoby rozważające hipnoterapię powinny najpierw skonsultować się z lekarzem lub psychiatrą. Jest możliwe, że hipnoterapia może pogorszyć objawy. Osoby cierpiące na złudzenia, halucynacje lub inne objawy psychotyczne mogą nie być najlepszymi kandydatami do hipnoterapii.

Jest również możliwe, że hipnoterapia nie jest skuteczną metodą leczenia. Terapia wymaga od osoby skupienia się i wejścia w stan transu hipnozy. Dla niektórych osób jest to bardzo trudne.

Należy pamiętać, że depresja wraz z poważnymi i przewlekłymi chorobami psychicznymi, takimi jak choroba dwubiegunowa i schizofrenia, wpływa również na zdrowie fizyczne danej osoby. Depresja to coś więcej niż tylko smutek lub negatywne myśli. Jest to stan, w którym substancje chemiczne w mózgu są niezrównoważone. Hipnoterapia jest terapią uzupełniającą i nie powinna być jedyną terapią stosowaną przez daną osobę w celu poprawienia jej zdrowia psychicznego.

Jakość hipnoterapeuty różni się ze względu na poziom wiedzy terapeuty. Każdy, kto rozważa hipnoterapię, powinien upewnić się, że terapeuta nie tylko jest uprawniony do wykonywania hipnozy, ale także jest przeszkolonym specjalistą zdrowia psychicznego.

Pokonaj stres z ODSTRESOWANI.PL. Śledź również nasz fanpage żeby nie przegapić nowości.

Ewa Roszczenko
Autor artykułu:
Ewa Roszczenko