Hipnoza

Czym jest hipnoza?

Czym dokładnie jest hipnoza? Chociaż definicje mogą się różnić, American Psychological Association opisuje hipnozę jako interakcję współpracy, w której uczestnik reaguje na sugestie hipnotyzera.

Hipnoza stała się znana dzięki popularnym aktom, w których ludzie są zachęcani do wykonywania niecodziennych lub śmiesznych działań, ale udowodniono również klinicznie, że zapewniają korzyści medyczne i terapeutyczne, w szczególności w redukcji bólu i lęku. Sugerowano nawet, że hipnoza może zmniejszyć objawy demencji.

Jak działa hipnoza?

Kiedy usłyszysz słowo „hipnotyzer”, co przychodzi ci na myśl? Jeśli jesteś jak wielu ludzi, słowo to może przywołać obrazy złowrogiego złoczyńcy, który wywołuje stan hipnotyczny za pomocą zegarka kieszonkowego.

W rzeczywistości hipnoza niewiele przypomina te stereotypowe obrazy. Hipnotyzer nie manipuluje w ten sposób osobą hipnotyzowaną, a raczej służy jako rodzaj trenera lub nauczyciela, którego zadaniem jest pomoc w dotarciu do sedna problemu.

Podczas gdy hipnoza jest często opisywana jako podobny do snu stan transu, lepiej wyraża się ją jako stan charakteryzujący się skupioną uwagą, zwiększoną sugestywnością i żywymi fantazjami. Ludzie w stanie hipnotycznym często wydają się senni i podzieleni na strefy, ale w rzeczywistości są w stanie hiper-świadomości.

W psychologii hipnoza jest czasami określana mianem hipnoterapii i została wykorzystana do wielu celów, w tym do redukcji i leczenia bólu. Hipnoza jest zwykle wykonywana przez wyszkolonego terapeutę, który wykorzystuje wizualizację i powtarzanie werbalne w celu wywołania stanu hipnotycznego.

 Jakie efekty ma hipnoza?

Doświadczenie hipnozy może się znacznie różnić w zależności od osoby. Niektóre osoby zahipnotyzowane zgłaszają odczucie braku przywiązania lub skrajnego relaksu podczas stanu hipnozy, podczas gdy inne uważają nawet, że ich działania zdają się występować poza świadomą wolą. Inne osoby mogą pozostać w pełni świadome i zdolne do prowadzenia rozmowy podczas hipnozy.

Eksperymenty przeprowadzone przez badacza Ernesta Hilgarda pokazały, w jaki sposób hipnozę można wykorzystać do radykalnej zmiany postrzegania. Po poleceniu zahipnotyzowanemu osobnikowi, aby nie odczuwał bólu w ramieniu, ramię uczestnika umieszczano następnie w lodowatej wodzie. Podczas gdy osoby nie zahipnotyzowane musiały usunąć swoje ramię z wody po kilku sekundach z powodu bólu, zahipnotyzowane osoby były w stanie pozostawić ręce w lodowatej wodzie przez kilka minut bez odczuwania bólu.

 Na co oddziałuje hipnoza?

 • Leczenie przewlekłych stanów bólowych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów,
 • Leczenie i redukcja bólu podczas porodu,
 • Zmniejszenie objawów demencji,
 • Hipnoterapia może być pomocna w przypadku niektórych objawów ADHD,
 • Zmniejszenie nudności i wymiotów u pacjentów z nowotworami poddawanych chemioterapii,
 • Kontrola bólu podczas zabiegów stomatologicznych,
 • Eliminacja lub redukcja stanów skóry, w tym brodawek i łuszczycy,
 • Łagodzenie objawów związanych z zespołem jelita drażliwego (IBS).

Dlaczego więc dana osoba może zdecydować się na hipnozę? W niektórych przypadkach ludzie mogą poszukiwać hipnozy, aby pomóc w radzeniu sobie z przewlekłym bólem lub złagodzić ból i niepokój spowodowany procedurami medycznymi, takimi jak operacja lub poród.

Hipnoza została również wykorzystana do pomocy osobom z takimi zmianami zachowania, jak rzucenie palenia, utrata wagi lub traumy.

Czy możesz być zahipnotyzowany?

Podczas gdy wiele osób uważa, że ​​nie można ich zahipnotyzować, badania wykazały, że duża liczba osób jest bardziej podatna, niż im się wydaje.

 • 15% procent ludzi jest podatna na hipnozę.
 • Dzieci są bardziej podatne na hipnozę.
 • Około 10% dorosłych uważa się za trudne lub niemożliwe do zahipnotyzowania.
 • Ludzie, którzy mogą się łatwo zaabsorbować fantazjami, są bardziej wrażliwi na hipnozę.

Jeśli jesteś zainteresowany zahipnotyzowaniem, ważne jest, aby pamiętać o zbliżaniu się do doświadczenia z otwartym umysłem. Badania sugerują, że osoby, które oglądają hipnozę w pozytywnym świetle, lepiej reagują.

 Teorie hipnozy

Jedną z najbardziej znanych teorii jest neodyspersyjna teoria Hilgarda dotycząca hipnozy. Według Hilgarda ludzie w stanie hipnozy doświadczają podzielonej świadomości, w której istnieją dwa różne nurty aktywności umysłowej.

Podczas gdy jeden strumień świadomości reaguje na sugestie hipnotyzera, inny zdysocjowany strumień przetwarza informacje poza świadomą świadomością osoby zahipnotyzowanej.

Mity hipnozy

Nieporozumienia na temat hipnozy są powszechne. Oto kilka mitów i faktów.

Mit 1: Kiedy budzisz się z hipnozy, nie będziesz pamiętać niczego, co się wydarzyło, kiedy zostałeś zahipnotyzowany.

Podczas gdy w bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić amnezja, ludzie zazwyczaj pamiętają wszystko, co się wydarzyło, gdy byli zahipnotyzowani. Jednak hipnoza może mieć znaczący wpływ na pamięć. Postneshipnotyczna amnezja może doprowadzić osobę do zapomnienia pewnych rzeczy, które miały miejsce przed lub podczas hipnozy. Jednak efekt ten jest zazwyczaj ograniczony i tymczasowy.

Mit 2: Hipnoza może pomóc ludziom zapamiętać dokładne szczegóły przestępstwa, którego byli świadkami.

Podczas gdy hipnoza może być wykorzystana do zwiększenia pamięci, efekty zostały dramatycznie przesadzone w popularnych mediach. Badania wykazały, że hipnoza nie prowadzi do znacznego zwiększenia lub zwiększenia dokładności pamięci,  w rzeczywistości może skutkować fałszywymi lub zniekształconymi wspomnieniami.

Mit 3: Możesz zostać zahipnotyzowany wbrew swojej woli.

Pomimo opowiadań o ludziach zahipnotyzowanych bez ich zgody, hipnoza wymaga dobrowolnego uczestnictwa ze strony pacjenta.

Mit 4: Hipnotyzer ma pełną kontrolę nad twoimi działaniami, gdy jesteś pod hipnozą.

Podczas gdy ludzie często czują, że ich działania pod hipnozą wydają się występować bez wpływu ich woli, hipnotyzer nie może zmusić cię do wykonania działań, które są sprzeczne z Twoimi życzeniami.

Mit 5: Hipnoza może sprawić, że będziesz super silny, szybki lub atletycznie utalentowany.

Hipnoza może być wykorzystywana do zwiększenia wydajności, ale nie może sprawić, że ludzie będą silniejsi lub bardziej wysportowani niż ich dotychczasowe możliwości fizyczne.

Ewa Roszczenko
Autor artykułu:
Ewa Roszczenko