Pokornie zapraszam

P jak pokora

Psychologowie ogłosili, którą cechą odznaczają się ludzie inteligentni. Nie jest to erudycja, ani kultura, ani charyzma, ale intelektualna pokora. Niektórzy z tych naukowców zdążyli stwierdzić, że dla nich jest to cecha najważniejsza.

Może jest to trochę przesadzona teza, bo kandydatów o to miano jest z pewnością więcej. Jednak zdrowy rozsądek i przeprowadzone badania skłaniają do przyznania pokorze bardzo ważnej pozycji. A że badania przeprowadzał zespół psychologów z prestiżowych uczelni Duke i Harward… Podczas badań sprawdzano jak cech, która została nazwana intelektualną pokorą, wpływa chociażby na to, jak społeczeństwo radzi sobie z oceną siły argumentów innych.

Precz z arogancją

Aby było łatwiej zobrazować czym jest intelektualna pokora, zdefiniowano ją jako przeciwieństwo intelektualnej arogancji. To nieco rozjaśnia sytuację i wyjaśnia, że ludzie cechujący się intelektualną pokora wcale nie są niepewni swoich przekonań i zdolności, ale mają otwarty umysł i świadomość tego, że mogą się mylić. Na uczestnikach badania sprawdzano jak się ma jedno i drugie, a następnie, za pomocą kilku prostych eksperymentów próbowano wyciągnąć wnioski.

Intelektualna wstrzemięźliwość

Pierwszy eksperyment polegał na przeczytaniu przez osoby badane eseju na temat religijno-światopoglądowy. Następnie jednak zamiast pytać o ocenę tekstu, pytano o to, co sądzą o samym autorze. Badanie pokazało, że osoby, które zajmowały wysokie pozycje w skali arogancji nie zgadzali się z tezami tekstu, a samego autora uznawali za głupiego, niemoralnego, nieszczerego i niekompetentnego. Z drugiej strony, osoby charakteryzujące się intelektualną pokorą nie chcieli oceniać autora po tekście. Tłumaczyli, że w jaki sposób można ocenić człowieka po zaledwie jednym jego tekście?

Znajdź swoją drogę do sukcesu

Badania te potwierdziły jednak to, co najczęściej widać gołym okiem. Im większa ignorancja, tym ciaśniejszy umysł. Pokora intelektualna jest definiowana jako znajomość ograniczeń własnej wiedzy, niedoskonałości. Kolejny raz kiedy znajomość samego siebie jest kluczem do sukcesu.

Pokonaj stres z ODSTRESOWANI.PL. Śledź również nasz fanpage żeby nie przegapić nowości.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin