Terapia światłem

Czym jest terapia światłem?

Terapia światłem, znana również jako fototerapia, to leczenie, w którym wykorzystywane jest sztuczne źródło światła. Terapia ta stosowana jest przede wszystkim przy zaburzeniach depresyjnych o wzorach sezonowych (wcześniej określanych jako sezonowe zaburzenia afektywne lub SAD). Jest to rodzaj depresji, która występuje w określonym czasie w roku, zwykle w zimie. Światło jest również stosowane w leczeniu innych schorzeń, w tym zaburzeń snu.

 Jak to działa?

Zazwyczaj terapia światłem ma rekompensować brak ekspozycji na światło słoneczne, które uważa się za powiązane z zaburzeniem depresyjnym o sezonowych wzorcach. Terapia polega na siedzeniu przed specjalna lampą, która emituje silne światło. Lampa naśladuje naturalne światło słoneczne. Jednostka miary zwana luxem mierzy ilość światła użytego w zabiegu. Standardowa wydajność kasety świetlnej wynosi od 2,500 do 10 000 luksów.

Zabiegi zwykle rozpoczynają się jesienią i trwają do wczesnej wiosny. Sesje trwają od 10 do 15 minut. Długość sesji zależy od tego, jak dobrze użytkownik radzi sobie z emitowanym światłem. Osoby, które pierwszy raz korzystają z tego typu lamp mogą nie wytrzymać całej sesji. Im mocniejsza jest lampa, tym krótsza może być sesja terapeutyczna.

Dlaczego terapia światłem jest skuteczna? Ta kwestia wciąż jest badana. Jedna z teorii głosi, że światło naturalnie wyzwala produkcję serotoniny w mózgu. Serotonina jest  związkiem chemicznym mózgu, dzięki któremu czujemy się dobrze. Niektórzy eksperci uważają, że sukces terapii światłem wynika z efektu placebo.

Skutki uboczne

Istnieją efekty uboczne terapii światłem, w tym ból głowy i poparzenia słoneczne. Zwykle nie są one poważne. Większość skutków ubocznych można rozwiązać, dostosowując czas trwania i intensywność sesji. Inne metody leczenia, które mogą złagodzić skutki uboczne to:

 • krople do oczu,
 • krople do nosa,
 • krem do opalania.

Jeśli rozważasz fototerapię, powinieneś skonsultować się z lekarzem, jeśli masz którykolwiek z następujących warunków:

 • wrażliwa skóra,
 • suchość oczu,
 • rak skóry lub jego podejrzenia.

 Zalety terapii światłem

Terapia światłem ma wiele pozytywnych aspektów. Zabieg można również przeprowadzić w domu, używając wynajętych lub zakupionych specjalnych lamp.

 Minusy terapii światłem

Negatywne aspekty terapii światłem to działania niepożądane i powikłania, które mogą wystąpić. Obejmują one:

 • bół głowy,
 • bezsenność,
 • oparzenie słoneczne,
 • zmęczenie,
 • suche oczy i nos,
 • hipomanja, wydłużony okres podwyższonego nastroju.

Okiem eksperta

Wielu psychoologów, sugeruje, że terapia światłem może być stosowana z innymi terapiami, takimi jak psychoterapia lub stosowane leki. Chodzi o to, że można ją wykorzystać jako terapię uzupełniającą. Oprócz leczenia osoby cierpiące na depresję w miesiącach zimowych powinny starać się być bardziej aktywne. Zima to czas, w którym ludzie mają tendencję do bycia bardziej siedzącym, a więcej ćwiczeń może poprawić nastrój.

Na zakończenie

Terapia światłem jest stosowana w leczeniu ciężkich zaburzeń depresyjnych o sezonowym wzorcu, zaburzeniach snu i innych rodzajów depresji. Często jest to skuteczne, chociaż lekarze nie wiedzą dokładnie dlaczego. Ale czy warto się zastanawiać nad przyczynami skoro pomaga?

Pokonaj stres z ODSTRESOWANI.PL. Śledź również nasz fanpage żeby nie przegapić nowości.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin