Bo trądzik to nie temat na raz. Część II

Ostatnio pisałam o trądziku, który nęka dorosłych mężczyzn. Problem jest spory, bo już nie tylko kobiety dbają o siebie w tak dużym stopniu. Zadbany mężczyzna to synonim klasy.

Temat ruszyłam dosyć obszernie, ale informacje dotyczyły głównie przyczyn, dzisiaj chciałabym przedstawić kilka sposobów na walkę z trądzikiem wśród płci męskiej. Gotowi?

Trądzik dorosły u mężczyzn jest frustrujący i potrafi solidnie popsuć dzień, ale nie jest niczym niezwykłym. Drodzy Panowie, niczym Mojżesz przedstawiam 10 przykazań w skutecznym przeciwdziałaniu niechcianym pryszczom.

  • Grunt to zrozumienie

Przy wielu niepowodzeniach wznosimy ręce ku niebu i pytamy „dlaczego ja?”, „czemu musiało paść akurat na mnie?”. W przypadku trądziku nie do końca jesteś wybrańcem. Mimo, że niechciani goście są przywarą głównie nastolatków, to wielu mężczyzn wyłamało się z tych ram czasowych długo po zakończeniu szkoły średniej. 

Wielu mężczyzn uważa, że ​​trądzik, który mieli podczas swoich nastoletnich lat, nigdy tak naprawdę nie odchodzi i trwa aż do dorosłości. Czasami jednak pierwszy trądzik może pojawić się dopiero po okresie dojrzewania.

Trądzik nie jest seksistą, atakuje obydwie płcie jednakowo, ale mężczyźni są narażeni na trwalszy trądzik w porównaniu do kobiet. Kobiety mogą również zamaskować pryszcze makijażem i nie będzie w tym absolutnie nic dziwnego.

Dobrą wiadomością jest fakt, że trądzik to nie rak i można go skutecznie leczyć, nawet u dorosłych.

  • Co powoduje trądzik (i co go nie powoduje)

Pewnie nie raz i nie dwa gdzieś obiło Ci się o uszy, że jedzenie fast foodów powoduje trądzik. Jest w tym sporo prawdy, ale nie jest to czynnik dominujący. Obecnie wiemy o wiele więcej o rozwoju tej przypadłości, więc niektóre ze starych wierzeń odchodzi w zapomnienie.

Wśród głównych czynników odpowiedzialnych za powstawanie trądziku można wymienić: nadmiar sebum, nagromadzenie martwego naskórka, proliferacja (rozmnażanie) bakterii wywołujących trądzik i stany zapalne.

Dlaczego ta wiedza tajemna jest taka ważna? Bo znając przyczynę możemy wyeliminować skutek. Wiedząc co powoduje problemy ze skórą możemy uzyskać lepsze wyniki w leczeniu.

  • Zadbaj o swoją skórę

Sam trądzik nie jest spowodowany zanieczyszczoną skórą. Niemniej jednak dobra rutynowa pielęgnacja skóry na pewno nie zaszkodzi, a tylko pomoże w leczeniu. Nie musisz być otrzaskany w tematach pielęgnacji w takim stopniu jak kobiety. Nie musisz poświęcać temu dużej ilości czasu, czy zastawiać łazienki dziesiątkami produktów.

Zazwyczaj mężczyźni potrzebują porządnego oczyszczenia, a później nawilżenia skóry twarzy rano i wieczorem. Poświęcenie dodatkowych kilku minut dwa razy dziennie podczas porannego prysznica może oszczędzić godziny u dermatologów i ciężkie pieniądze wydane w aptece.

  • Zacięte golenie

Podrażnienia skóry powodowane trądzikiem mogą boleśnie utrudniać golenie. Dlatego ważnym jest by zachowywać szczególną ostrożność podczas tej czynności. Należy prowadzić ostrze bardzo ostrożnie przy miejscach występowania stanów zapalnych.

Jeżeli ostrz maszynki lub brzytwy wywołuje podrażnienia, warto wypróbować maszynkę elektryczną. Jeśli samo golenie powoduje podrażnienie i nie możesz w żadne sposób ominąć trądziku przy tej czynności możesz poeksperymentować z wyglądem zarostu. Zamiast golić ją na zero, skrócić włosy. Nada to estetycznego wyglądu nie spowoduje podrażnienia.

Czasami za stany zapalne u mężczyzn winny nie jest trądzik, a wrastające włosy, co prowadzi do zapalenia mieszków włosowych. Mężczyźni o kręconych włosach w okolicach brody są bardziej podatni na zapalenie mieszków włosowych, ponieważ ich włosy mają skłonność do zawijania się pod skórę. Znowu, pozostawienie włosów nieco dłuższych może pomóc.

Jeśli nie jesteś pewien czy to trądzik czy zapalenie mieszków włosowych udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. On dokładnie zdiagnozuje w czym problem i przypisze odpowiednie leki.

  • Pory to zmory

Powiększone pory mogą być tak samo irytujące jak pryszcze. Duże i najczęściej zapchane pory występują najczęściej u osób z cerą tłustą.

Niestety nie ma produktów, które trwale wyeliminują duże pory, ale takie, które widocznie je zmniejszą już tak. Niektóre produkty na receptę, takie jak retinoidy do stosowania miejscowego, są skuteczne w przypadku dużych porów i jednocześnie leczą trądzik.

Ale czy to już koniec? Jeszcze nie. Temat jest na tyle obszerny, że w tym miejscu zapowiadam ostatnią część trylogii walki z trądzikiem na najbliższy termin. Śledź uważnie odstresowanych by nie przegapić zakończenia.

Kolejne 5 przykazań TUTAJ

Pokonaj stres z ODSTRESOWANI.PL. Śledź również nasz fanpage żeby nie przegapić nowości.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin