Idealna dieta… Równie realne co jednorożce?

Zwykle chcąc zgubić kilogramy, a jednocześnie nie zbankrutować, od razu przerzucamy się na owoce, warzywa i chude mięso. Lodówka pęka w szwach od produktów ekologicznych i z jak najmniejszą zawartością tłuszczu.

Jednak po pewnym czasie, zwłaszcza gdy nie widzimy oczekiwanych efektów, wracamy do niezdrowego jedzenia i słodyczy. W tym momencie nasza zdrowa dieta zostaje odłożona do kolejnej fali motywacji i tak w kółko.

Samo słowo „dieta” nie kojarzy się zbyt pozytywnie. Oznacza to serię wyrzeczeń i głód, który i tak nie pomoże pozbyć się oponki z brzucha, ale niejako daje satysfakcję, że próbowaliśmy. A gdyby istniał zloty środek? Dieta, która jest nastawiona na nas, na potrzeby naszego organizmu – dieta idealna.

 „Idealna dieta” brzmi zbyt pięknie by była ta prawda. Nie jest to jednak bajka a przyszłość. Futurystyczne wyobrażenie – patyczkiem kosmetycznym robisz wymaz z policzka, wysyłasz do laboratorium i oni już wszystko wiedzą. Potrafią dopasować idealną dietę oraz ćwiczenia byś Ty mógł efektywniej tracić na wadze. Odpowiadają na takie pytania jak: dlaczego nie mogę schudnąć? Co jest nie tak z moim snem? Jakie ćwiczenia wykonywać żeby mieć smukłe ciało?

Badania pokazują, że plan żywieniowy może być podyktowany naszym DNA. Stąd mogą wynikać różnego rodzaju rozbieżności przy tej samej diecie u różnych osób. Istnieją diety dopasowane do grupy krwi, które są skuteczne, więc jak dobrym sposobem byłoby wejść jeszcze głębiej i dopasować dietę pod jeszcze węższe grona – konkretną osobę.

Jest to rozszerzenie nowego zbioru – testów DNA stylu życia. Są to badania genetyczne, które zamiast szacować ryzyko wystąpienia lub rozwoju różnych chorób, dostarczają informacji i wskazówek dotyczących odżywiania, sprawności fizycznej, czy posiadanych predyspozycji.

Chodzi o umożliwienie użytkownikom uzyskania jeszcze większej ilości informacji na swój temat za pomocą sekwencjonowania DNA. Dostępne dane genetyczne umożliwiają dostosowanie diety czy treningu pod indywidualne potrzeby i predyspozycje. To jedna z istotnych warstw informacji, które powinniśmy znać.

Firmy oferujące tego typu usługę, jak na przykład olab.pl nie narzuca konkretnego planu żywieniowego czy rygoru konkretnych ćwiczeń. Zalecenia typu „we środę jedz tylko brokuły, a w pierwszą niedzielę miesiąca twaróg z rzodkiewką” ani nie brzmią zbyt dobrze, ani na szczęście nie są częścią raportu. Szczegółowy raport jest bardziej zbiorem wskazówek, przewodnikiem. Gdy mamy lepszy wgląd na małe rzeczy, które na nas wpływają, potrafimy je łączyć w coś większego, a tym samym efektywniej walczyć o zdrowe i smukłe ciało.

Wiedząc które składniki pokarmowe są dla nasz lepsze czy gorsze możemy samodzielnie ustalać dietę, która będzie jednocześnie smaczna i sycąca. Nie będzie również kojarzyć się z torturą spożywania dziwnych potraw, których przygotowanie pochłania nie dość, że sporo czasu to i gotówki.

Zdrowie odżywianie to nie tylko ścisłe ograniczenia dietetyczne, które pozostawiają nierealistyczną ilość możliwych produktów i eliminowanie tych, które kochasz. Wręcz przeciwnie, chodzi o to, aby jedzenie sprawiało przyjemność, dodawało energii, a jednocześnie wpływało na zdrowie i sylwetkę. Każdy z nas w pewnym momencie chce zadbać o swoje ciało, ale nie wie jak to zrobić, potrzebuje punktu zaczepienia i możliwie jak najdokładniejszych wskazówek co jeść, a czego się wystrzegać. Dieta idealna to taka, która jest dobra dla Twojego ciała i umysłu – testy DNA mogą to zapewnić. Odważysz się?

Pokonaj stres z ODSTRESOWANI.PL. Śledź również nasz fanpage żeby nie przegapić nowości.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin