Kortyzol

Organizm ludzki jest zbudowany w ten sposób by w razie niebezpieczeństwa mógł się bronić. Obok adrenaliny i testosteronu do reakcji zmuszającej nas do obrony lub ucieczki jest jeszcze kortyzol – hormon produkowany przez nadnercza. Jednak nie żyjemy w czasach, gdzie na każdym kroku mogłoby czyhać na nas realne zagrożenie w postaci dzikiego zwierzęcia czy wrogiego plemienia. Skąd więc podwyższony poziom kortyzolu i co to oznacza?

Sytuacje wywołujące silne napięcia skutkują uruchomieniem zwiększonej produkcji kortyzolu. Organizm zakłada, że za chwilę będzie potrzebował o wiele więcej energii do działania, więc natychmiast podwyższa stężenie glukozy we krwi. Podnosi się również ciśnienie krwi. Wszystkie te zabiegi są po to, by organizm był przygotowany do ewentualnej walki bądź ucieczki.

Nakręceni przez kortyzol

Czasy się zmieniły i niebezpieczeństwa nie są już związane z dziką naturą, ale z nieprzewidywalnością życia. Wizja reprymendy od szefa za spóźnienie za sprawą stania w korku potrafi skutecznie przerazić i podnieść ciśnienie. Napięcie mięśni, przyspieszony oddech i poczucie wszechogarniającej nas furii – to właśnie efekt działania kortyzolu. Od czasów, kiedy człowiek chodził z maczugą na ramieniu zmieniło się bardzo dużo, ale nie reakcje organizmu.

Stres a stres

Krótkotrwały stres oraz wynikające z tego wahania poziomu kortyzolu negatywnie wpływają na pamięć. Zaczynamy działać schematycznie, nie potrafimy improwizować, nasza kreatywność spada. Nasz organizm, a dokładniej mózg przestawia się na tryb natychmiastowego reagowania, więc nie ma miejsca ani czasu na twórcze działanie. Jednak nie to jest najgorsze.

Jeśli stres przechodzi w stan przewlekły, wtedy poziom kortyzolu stale utrzymuje się na podwyższonym poziomie, tym samym wyniszczając nasz organizm. Chwilowe przyspieszenie akcji serca zamienia się w chorobowe nadciśnienie tętnicze, co zwiększa ryzyko chorób z tym związanych: zawał, udar, wylew. Trwanie wciąż w stanie gotowości do obrony, gdy taka nie jest konieczna doprowadza do ogólnego przemęczenia organizmu.

To tak jakbyśmy ciągle trzymali uniesiony miecz w gotowości do ataku. Powoduje to problemy ze snem, a jeśli już uda nam się zasnąć, to sen jest płytki i nieregenerujący. Jest to prosta droga do obniżonego nastroju lub depresji.

Kortyzol rośnie, zdrowie spada

Podwyższony poziom kortyzolu może powodować szereg problemów zdrowotnych. Warto w takim wypadku zadbać o siebie i swój organizm. Dobrym sposobem jest zadbać o odpowiedni cykl dobowy – powinniśmy być aktywni rano i stopniowo ku wieczorowi zmniejszać naszą aktywność. Umiarkowana aktywność fizyczna oraz medytacje są sprzymierzeńcami naturalnej regulacji kortyzolu.

Stale wysoki poziom kortyzolu może też zwiastować poważniejsze choroby – tarczyca, guz nadnerczy czy rak płuc. Z kolei obniżony poziom prowadzi do zmęczenia, osłabienia i niskiego ciśnienia. Jak we wszystkim, musimy znaleźć równowagę. Nie należy się stresować na zapas kortyzolem, ale zawsze trzeba go mieć na uwadze.

Pokonaj stres z ODSTRESOWANI.PL. Śledź również nasz fanpage żeby nie przegapić nowości.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin