Promienna skóra zaczyna się w Twoich genach

Branże zajmujące się urodą, a przede wszystkim skórą, są nasycone produktami wszelkiego rodzaju  mają magicznie sprawić, że nasza skóra będzie piękniejsza.

Coraz nowsze produkty z tej kategorii dają nam poczucie, że możemy zatrzymać proces starzenia skóry. Kremy przeciwzmarszczkowe, preparaty na trądzik, kosztowne maseczki mają temu zaradzić. Pielęgnacja skóry stanowi około 36% światowego rynku kosmetycznego (wg przez US Census i National Consumer Survey).

Jednak kosmetyki nie zdadzą się na nic, jeśli nie są zgodne z naszym kodem genetycznym.

Koncerny zajmujące się pielęgnacją skóry są nasycone produktami, które sprawiają, że idealna skóra wydaje się osiągalna. Dążymy do idealnie gładkiej i młodej skóry – stało się to niejako standardem.  Ale to genetyka odgrywa rolę pierwszoplanową w wyglądzie i zdrowiu skóry.

Ludzkie ciało zawierają od 20 000 do 25 000 różnych genów, które składają się na DNA, a te geny determinują wszystko, co nas dotyczy, w tym sposób, w jaki zachowuje się nasza skóra. Genetyka jest w dużej mierze odpowiedzialna za nasz typ skóry (np. czy jest sucha, normalna, czy tłusta), wiele chorób skóry, a także, w pewnym stopniu, nawet wspomniane już zmarszczki.

Kiedy geny działają tak, jak powinny, regulują produkcję komórek skóry, mówiąc ciału, aby wytworzył nowe, gdy umierają te stare. Gdy gen nie działa prawidłowo, może dawać organizmowi złe sygnały, a to może spowodować zbyt szybki wzrost komórek. Prowadzi to do problemów skórnych takich jak trądzik lub ograniczona zdolność skóry do naprawy i odbudowy po urazach. Podobny wpływ mają kosmetyki, które nie są dedykowane naszej skórze. Na pierwszy rzut oka krem jest idealny – antyalergiczny, bez konserwantów, odpowiadający potrzebom naszej skóry – jednak nie działa jak powinien. Odpowiedź tkwi w genach. Potrzeby naszej skóry nie zawsze są tak oczywiste i widoczne gołym okiem.

Zamiast zgadywać, czego potrzebuje nasz skóra, można wykonać badania genetyczne, które dadzą jasną odpowiedź na temat potrzeb organizmu i skóry.

Badania zidentyfikowały mutacje genów, które są zmianami w prawidłowej strukturze i funkcji genu, w wielu stanach skóry, od egzemy do czerniaka. Nawet trądzik, który głębiej zaczął być badany od 1960 roku, ma składnik dziedziczny. Występuje coraz częściej i może być trudniejszy do leczenia, gdy ma dziedziczne podłoże. Dzisiaj istnieje wiele sposobów na pozbycie się go, lecz kuracje często nie są skuteczne, gdyż nie są kompatybilne z naszym organizmem.

Nawet jeśli wygrałeś genetyczną loterię to czynniki środowiskowe również bezpośrednio zmieniają wygląd skóry i działanie genów, co ostatecznie wpływa na ogólny stan zdrowia i wygląd.

Jeśli chodzi o starzenie, istnieją dwa ważne czynniki. Po pierwsze, geny, z którymi się rodzimy, to właśnie one są głównym bodźcem wpływającym na wiek. Drugim są geny, które aktywują się pod wpływem środowiska. To może mieć wpływ na nasz organizm – ale także na to, na co jesteś narażony i co robisz.

Badanie z 2009 roku, w którym porównano prawie 200 zestawów identycznych bliźniąt, pokazało, że uszkodzenia, zanieczyszczenia i słońce mogą dodać lat do twarzy. Na przykład promieniowanie UV odpowiada za 80% widocznych oznak starzenia się twarzy, takich jak głębokie drobne zmarszczki, zmiany w pigmentacji lub plamy słoneczne. Co ciekawe, badacze z badania z 2009 roku stwierdzili, że stresujące wydarzenia życiowe mogą również powodować starzenie się. Rozwiedzione kobiety w badaniu były szacowane na  o kilka lat starsze od prawdziwego wieku, prawdopodobnie z powodu stresu. Wygląda na to, że zdarzenia zapalne, takie jak trądzik i łuszczyca, były również związane ze stresem w przeszłości.

Wpływ ma również zwiększona ekspresja niektórych genów. Badania wykazały, że pewne białka znajdujące się w zdrowej skórze znaleziono zarówno w skórze młodych, jak i starszych kobiet, przy czym te drugie wyglądały młodziej niż określał wiek.

U kobiet, które wyglądały na młodsze niż był ich wiek, zauważono zwiększoną aktywność w genach związanych z naprawą DNA, replikacją komórek, reakcją na stres oksydacyjny i metabolizm białek. Zauważono również wyższą ekspresję genów związanych ze strukturą mitochondrialną, metabolizmem i naskórkiem. Jest to struktura – w których wszystkie elementy mogą wpływać na wygląd skóry.

Badania genetyczne pomagają nam zrozumieć w pełni potrzeby skóry, a to wpływa na jej dobrą kondycję i zdrowy wygląd. Predyspozycje genetyczne plus odpowiednio dobrane preparat zapewniają młody wygląd skóry na długo.

Rzeczy takie jak filtry przeciwsłoneczne, aby zapobiec oznaki starzenia; balsamy, które pomaga skórze wyglądać młodziej; i miejscowe retinoidy i alfa-hydroksykwasy, promujące obrót komórek i zwalczające trądzik i oznaki starzenia – to tylko połowa sukcesu. Reszta zależy od naszego DNA.

Badania genetyczne nie są już tylko futurystycznymi usługami wymierzonymi jedynie w poważne choroby. Nasz kod genetyczny jest naszą przeszłością i przyszłością. Jeśli chcesz lepiej poznać siebie musisz poznać swoje DNA. Zaryzykujesz?


Pokonaj stres z ODSTRESOWANI.PL. Śledź również nasz fanpage żeby nie przegapić nowości. 

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin