Trądzik dorosłych u mężczyzn – czyli czemu padło na mnie?

Jest wiele rzeczy z dzieciństwa, które chcemy przenieść do dorosłego życia: beztroskie spędzanie czasu, siedzenie do późna bez uczucia zmęczenia, czy popołudniowe drzemki. Jest też sporo takich rzeczy, o których chętnie byśmy zapomnieli – trądzik jest jedną z nich. Nawet w czasach szkolnych wypryski na twarzy są niesamowicie kłopotliwe, a co dopiero gdy jest się już dorosłym mężczyzną. Pryszcze gryzą się z zarostem i kwadratową linią szczęki.

Czym jest trądzik dorosły u mężczyzn?

Trądzik dorosłego samca niczym się nie różni od tego, który występuje u licealisty z pierwszymi oznakami zarostu. O ile u młodszych mężczyzn jest to etap przejściowy, tak po 25 roku życia, z regularnymi wypryskami zmaga się ponad 10% z nich.

Sam trądzik jest spowodowany nadmiernym wydzielaniem się łoju gruczołach łojowych. Jest to zwykle spowodowane wzrostem poziomu hormonów, które w połączeniu z bakteriami motywują białe krwinki do rozprawienia się z zainfekowanym obszarem. Chęć pomocy powoduje pojawienie się pryszcza.

Co powoduje trądzik u dorosłych mężczyzn?

Istnieje wiele przyczyn występowania trądziku wśród dorosłych mężczyzn, najczęstszymi powodami są:

  • Stres. Odwieczny wróg i powód wielu problemów, nie tylko skórnych. Stres powoduje wzrost poziomu hormonu androgenowego, który pobudza Twoje gruczoły łojowe do nadprodukcji sebum. Homoron androgenowy należy do grupy hormonów płciowych. Występuje głównie u mężczyzn oraz w niskim stężeniu u kobiet i odpowiada za męskie cechy organizmu. Można pomyśleć, że nadmiar męskiego hormonu u mężczyzny to coś dobrego, więcej faceta w facecie, jednak ciało potrzebuje równowagi.
  • Nadmiernie wysuszająca się skóra. Na pozór wysuszona skóra = brak sebum pod pryszcze, jednak i tutaj prawda jest zgoła inna. Nadmierne wysychanie skóry powoduje, że gruczoły łojowe przestawiają się na tryb turbo by za wszelką cenę wyrównać poziom natłuszczenia skóry. Koniec końców wytwarza za dużo sebum, które wypełnia pory, te się blokują i po raz kolejny pojawiają się wypryski.
  • Substancje chemiczne i toksyny. Produkty do pielęgnacji skóry mogą ją podrażniać, co w konsekwencji prowadzi do trądziku. Znowu wkraczają białe krwinki, które chcą zwalczyć podrażnienie. Najlepszym sposobem jest korzystanie z naturalnych produktów, aby uniknąć stanów zapalnych.
  • Styl życia. Niezdrowe, tłuste jedzenie, słodzone napoje, czy przyjmowane leki na receptę mogą powodować trądzik u mężczyzn w wieku dorosłym.
  • Genetyka. Tak, niestety, trądzik może się pojawiać przez obciążenia genetyczne. Tak jak w kodzie DNA mamy zapisany kolor włosów czy oczu, jest tam również kilka linijek na trądzik i choroby skóry, które prześladują panów w wieku dorosłym.

Pryszcze po dwudziestce, czy da się z tym coś zrobić?

Przy jakichkolwiek problemach ze skórą nasze pierwsze kroki kierujemy w stronę drogerii, apteki lub sekcji z kosmetykami w supermarkecie. Niestety często działamy trochę na oślep próbując samodzielnie dobrać odpowiedni preparat. Panie najczęściej są po kilku wizytach u dermatologa, który stara się zniwelować skazy skórne, których nie da się przykryć makijażem, natomiast panowie… Nie jest tajemnicą, że mężczyźni wybierają najczęściej produkty typu 10 w 1, gdzie żel myjący jest do ciała, włosów, twarzy, rąk, stóp, naczyń i samochodu.  Wynika to z praktyczności, jaką się kierują, jednak nie zawsze jest to dobra droga. Wiele składników w męskich produktach może działać na nią niekorzystnie, a to przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. Nadmierne wysuszenie skóry lub nadmiar sebum przyczyniają się do powstawania trądziku.

Garść faktów pozwoli na lepsze zrozumienie problemu jakim jest trądzik wśród dorosłych mężczyzn. Ale czy to wszystko? Nie. W następnym artykule chciałabym poświęcić tematowi więcej uwagi i wypunktować dokładniej sposoby radzenia sobie z trądzikiem wśród mężczyzn po dwudziestce.

Część II już dostępna TUTAJ i pamiętaj by nie dać się trądzikowi.

Pokonaj stres z ODSTRESOWANI.PL. Śledź również nasz fanpage żeby nie przegapić nowości.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin