8 sposobów budowania relacji ze swoimi pasierbami

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz życie w mieszanej rodzinie, czy byłeś w niej przez jakiś czas, wiesz, że istnieje wiele trudności, przez które muszą przejść zarówno rodzice jak i dzieci. Często ojczymowie mają trudności ze zrozumieniem swoich pasierbów oraz sposobów dotarcia do nich. Mogą stać się sfrustrowani, gdy ich oczekiwania wobec kochającej rodziny nie zostaną spełnione.

Oto 8 sposobów budowania relacji z pasierbami.

1. Uważaj na nierealistyczne oczekiwania.

Wielu ojczymów odczuwa presję, by uczynić swoją nową rodzinę idealną. Jednak z powodu stresu związanego z poprzednim małżeństwem, finansami, starciem o opiekę i dostosowaniem do nowej sytuacji życiowej, rzeczywistość często przedstawia inny scenariusz. Podejmij małe kroki w budowaniu relacji ze swoimi pasierbami. Skup się na budowaniu wzajemnego szacunku, a zanim się obejrzysz, stworzysz zdrową relację i kochającą rodzinę.

Terapia online dla nastolatków ARTYKUŁ

2. Zachęcaj do otwartości.

Jedną z rzeczy, które może zrobić ojczym, jest powiadomienie członków rodziny, że mogą wyrazić swoje emocje i omówić swoje obawy i niepewność. Nie należy oczekiwać natychmiastowej otwartości względem przybranego rodzica, najprawdopodobniej najpierw zwierzą się temu biologicznemu.

3. Wspieraj.

Rozpoznaj znaczenie relacji swojego pasierba z „innym” rodzicem. Nie staraj się ich zastąpić, ale skup się na tworzeniu nowych relacji z pasierbami. I bądź sobą.

4. Bądź pewien, że będziesz współpracować ze swoim współmałżonkiem.

Ty i twój współmałżonek musicie być w stałej, otwartej komunikacji o rodzinie. Wspierajcie się wzajemnie i podejmujcie wspólne decyzje dotyczące rodziny. Upewnij się, że dzieci wiedzą, że jesteście zjednoczeni w swoich decyzjach.

5.  Dyscyplina rodziców.

Dyscyplina jest ważnym elementem wychowywania dzieci. Przy mieszanych rodzinach ważnym jest by dyscyplinę wobec dzieci wprowadzał ich rodzic, a nie ten przybrany. Zanim będziesz mógł być aktywnym dyscyplinatorem, musisz zapewnić coś więcej niż pobieżny szacunek twoich pasierbów. Dopóki nie poznają cię i nie zaufają ci lepiej, nie możesz oczekiwać, że będą cię słuchać tylko dlatego, że jesteś teraz nowym tatą lub mamą w domu. To nie znaczy, że nigdy nie będziesz dyscyplinującym, chodzi o to by nie wprowadzać dyscypliny zbyt szybko. Na początku ojczym powinien być aktywnie zaangażowany w tworzenie reguł, ale nie w dyscyplinowanie, gdy zasady są łamane. Upewnij się, że przedstawiłeś zasady domu jako wspólną decyzję, aby nie być postrzeganym jako czarny charakter.

6. Nie zamieniaj swoich pasierbów w kozły ofiarne.

Chociaż pasierbowie (szczególnie ci w wieku przedszkolnym i nastoletnim) mogą być frustrujący, nie należy ich obwiniać za wszystkie problemy w rodzinie lub związku ze współmałżonkiem. Zadaj sobie pytanie, czy ich postawy i działania są prawdziwym problemem, czy też jesteś bardziej sfrustrowany czymś innym – finansami, własnymi uczuciami, byciem outsiderem lub sposobem, uczuciami.

Proste sposoby na odstresowanie się ARTYKUŁ

7. Utrzymuj poczucie humoru.

Szczególnie, jeśli masz w domu nastolatki, kluczowe znaczenie będzie miało pozytywne nastawienie. Poczucie humoru  odświeży cię jako ojczyma, a humor pomoże ci traktować zachowanie nastolatków jako coś innego niż koniec świata. Spróbuj bawić się ze swoimi pasierbami. Pomyśl o trudnej rozmowie ze swoimi pasierbami w lekkim stylu. Na przykład napisz swoje obawy dotyczące rodziny w formie zabawnej notatki. W ten sposób przełamiesz lody, a jednocześnie przekażesz to, z czym czujesz się niepewnie. Lub po prostu zabierz pasierbów na wycieczkę, czy komedię w kinie lub spędź dzień w parku rozrywki .

8. Bądź wytrwały.

Proces stania się „rodziną” nie nastąpi z dnia na dzień. W rzeczywistości może to potrwać kilka lat. Ale pracuj nad tym, ponieważ korzyści z twoich relacji z pasierbami będą tego warte.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin