Jak zbudować zdrowy związek

Dlaczego związki i więzi międzyludzkie są ważne, tego możecie się dowiedzieć TUTAJ. Teraz przyszedł czas na porady, w jaki sposób zbudować trwałe i zdrowe relacje.

Zdrowe relacje pozwalają wyrazić swoją indywidualność (zarówno z partnerem, jak i bez niego), wydobyć to, co najlepsze z obu stron, i zachęcić do wzrostu. Jeśli jesteś w nowym związku, najlepiej od samego początku stworzyć podstawy pozytywnej i zdrowej relacji. Ustawiając nacisk na szacunek i komunikację, aby cieszyć się zdrowym i satysfakcjonującym związkiem.

Skuteczna komunikacja

Nie oczekuj, że twój partner będzie w stanie czytać w twoich myślach lub „rozgryźć to” czego oczekujesz w danym momencie. Jeśli masz potrzebę lub chcesz coś wyrazić, musisz sam to przekazać. To nie w porządku wobec ciebie lub twojego partnera, gdy nie komunikujesz swoich potrzeb. Podobnie, nie trzymaj się rzeczy, które ci przeszkadzają. Jeśli coś cię niepokoi, powiedz o tym swojemu partnerowi.

Jeśli nie wiesz, jak rozpocząć rozmowę, powiedz: „Jest coś, co mnie trapi i chcę żebyś mnie wysłuchał” lub  „Coś mnie niepokoi i czuję, że powinniśmy o tym porozmawiać . ”

Proste sposoby na odstresowanie się ARTYKUŁ

Uważne słuchanie

Częścią zdrowego związku jest wiedza, kiedy rozmawiać a kiedy słuchać. Rozwijaj swoje umiejętności słuchania, nie przerywając i pozwalając partnerowi kończyć myśli i uczucia. Naprawdę słuchaj i nie próbuj odpowiadać, gdy twój partner mówi.

Korzystaj z umiejętności aktywnego słuchania, odzwierciedlając treść i emocje tego, co mówi twój partner. Powiedz: „Pozwól mi się upewnić. Słyszę, jak mówisz, że jesteś zdenerwowany, że nie powiedziałem ci, o której godzinie będę w domu, a ty chciałbyś, żebym powiedział coś wcześniej, ponieważ byłeś zaniepokojony. ”

Wyrażanie emocji

Podziel się swoimi przemyśleniami i uczuciami z partnerem i bądź otwarty na uczucia, które się pojawiają. Pokaż zainteresowanie uczuciami swojego partnera i wspieraj go w sytuacjach stresowych. Próba zrozumienia co partner czuje, pozwala na polepszenie relacji. Jeśli czujesz się emocjonalnie odłączony od swojego partnera, zacznij zadawać pytania dotyczące uczuć (i nie obwiniaj ani nie przyjmuj założeń). Odkrywając uczucia swojego partnera, możesz zacząć odczuwać wobec nich więcej empatii.

Zdrowe granice

Granice nie mają na celu uwięzienia; są tworzone w celu zachowania szacunku i zrozumienia oczekiwań w związku. Jeśli coś sprawia, że ​​czujesz się niekomfortowo, porozmawiaj o tym i omów, jak rzeczy muszą się zmienić i jakie zmiany wprowadzi każde z was. Jeśli jedna osoba chce spędzić wiele czasu razem, a druga nie, ważne jest ustalenie granicy czasu, które będą satysfakcjonujące dla obojga partnerów.

Na przykład, możesz chcieć stworzyć seksualne granice (będąc seksualnie wyłączne) i granice społeczne (mieć jedną noc w tygodniu przeznaczoną dla przyjaciół).

Nie pozwól swojemu partnerowi kontrolować siebie, ale i nie kontroluj swojego partnera. Ustalenie granic oznacza wzajemne respektowanie się i znajdowanie kompromisów, aby związek działał dobrze.

Piecze nad związkiem

Okresowo poświęcaj czas na omawianie relacji. Życie to ciągłe zmiany. Jeśli związek nie będzie należycie pielęgnowany powoli stanie się jedynie tłem. Nie pozwól by pogoń za karierą spychała związek na drugi plan. Nie odkładaj również na później trudnych tematów. Ignorowanie ich lub nadzieja, że ​​odejdą, jest jednym ze sposobów na rozpad związku.

Najlepszym sposobem na zachowanie równowagi jest niejako wpisanie związku z swój harmonogram. Nie chodzi oczywiście o ścisłe go przestrzeganie. Ustalcie jeden dzień w tygodniu, który spędzacie tylko we dwoje. Żadnych telefonów służbowych, czy niezapowiedzianych wizyt. Poświęćcie ten czas na pielęgnowanie związku i rozmowy o sprawach bieżących, jak i przyszłych.

Związek to oddzielna przestrzeń życiowa skierowana a w tym samym kierunku. Jak wygląda idealny związek? To indywidualna wizja każdego z nas. Najważniejsze, to aby dwoje ludzi rozumiało swoje potrzeby i siebie nawzajem… no i miłość oczywiście.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin