Zdrowe relacje przepisem na zdrowe życie?

Dlaczego zdrowe relacje są tak ważne

Jako ludzie, relacje, które tworzymy z innymi, są niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia psychicznego i emocjonalnego, a także dla naszego przetrwania.

Ludzie mają wrodzone pragnienie bycia blisko innych ludzi. Aby zbudować relacje potrzebują drugiej osoby, która nas zrozumie i zaakceptuje takimi, jakimi jesteśmy. W rzeczywistości zdrowe relacje (romantyczne, przyjaźnie, rodzinne relacje – wszyscy się liczą!) mogą przyczynić się do zdrowszego ogólnego życia. Ale jak właściwie wygląda zdrowy związek?

Pozytywne relacje mogą być dzielone przez dowolne dwie osoby, które się kochają, wspierają, zachęcają i pomagają sobie nawzajem – praktycznie i emocjonalnie. Ludzie w zdrowych relacjach mają tendencję do:

  • Wzajemnego słuchania,
  • Komunikowania się w sposób otwarty i bez osadu,
  • Wzajemnego zaufania i szacunku,
  • Poświęcania czasu drugiej osobie,
  • Zapamiętywania szczegółów dotyczących życia bliskich,
  • Czynnego udziału w życiu osoby, na której nam zależy.

I choć nie musisz angażować się romantycznie, aby czerpać korzyści ze zdrowego związku, istnieją różne badania na temat pozytywnych efektów, jakie zdrowy związek romantyczny może mieć na twoje zdrowie.

Uniwersytet w Exeter (Wielka Brytania) zbadał w jakie korzyści płyną ze zdrowych relacji. Niektóre są specyficzne dla związków romantycznych, a inne nie.

Mniej stresu

Bycie w zaangażowanym związku wiąże się z mniejszą produkcją kortyzolu, hormonu stresu. Sugeruje to, że osoby zamężne lub pary są mniej wrażliwe na stres psychiczny, a wsparcie społeczne i emocjonalne związane z posiadaniem partnera może być doskonałym buforem przeciwko stresowi. Istnieją nawet dowody sugerujące, że pary, które mieszkają razem, są szczęśliwsze niż pary, które tego nie robią.

Wsparcie emocjonalne

Niezależnie od tego, czy jest ktoś, kto przypomina ci o wzięciu leków, czy posiadasz partnera, który pomoże ci oderwać się od bólu, osoby w związku małżeńskim lepiej reagują różnego rodzaju zabiegi. Badania sugerują, że osoby, które przeszły operację serca, mają trzy razy większe szanse na przeżyci pierwszych trzech miesięcy po zabiegu niż osoba samotna. Pacjenci w związku zgłaszali również uczucie większej pewności co do ich zdolności radzenia sobie z bólem pooperacyjnym i mniej martwili się ogólnie o operację. Niewielkie wsparcie emocjonalne może znacznie pomóc osobie w odzyskaniu zdrowia po zabiegu lub chorobie.

Zdrowsze nawyki

Zdrowe relacje nadają idealny ton zdrowemu stylowi życia. Jeśli twój współmałżonek, przyjaciele lub inni bliscy zachęcają do zdrowej diety, ćwiczeń, rzucenia palenia, itp., prawdopodobnie pójdziesz w ich ślady. Dużo łatwiej jest podejmować zdrowe zachowania, gdy otaczasz się ludźmi, którzy robią to samo.

Większy zmysł celu

To naturalne, że ludzie chcą czuć się potrzebni i mieć poczucie jakby byli częścią czegoś większego. Wiele osób dąży do świadomości, że robią coś dobrego i w ten sposób zmieniają świat na lepsze. Bycie w bliskiej relacji, bez względu na jej rodzaj, daje poczucie dobrobytu i celu, a także wydłuża życie.

Dłuższe życie

Mówiąc o dodawaniu lat do swojego życia, badania sugerują, że zdrowe relacje społeczne mają większy wpływ na unikanie przedwczesnej śmierci niż przyjmowanie leków na ciśnienie krwi lub narażenie na zanieczyszczenie powietrza. Jedno z badań sugeruje nawet, że brak relacji społecznych ma taki sam wpływ na zdrowie, jak palenie 15 papierosów dziennie.

Reasumując

Każdy jest wyjątkowy i ma własne potrzeby i pragnienia, jeśli chodzi o relacje, radzenie sobie ze stresem i prowadzenie zdrowego, znaczącego życia. Jeśli jesteś osobą, która lubi być sama, to też jest w porządku, ale próba nawiązania bliskich związków może oznaczać zauważalne korzyści dla twojego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Czasami posiadanie przynajmniej jednego dobrego przyjaciela (lub zaufanego współpracownika, terapeuty lub doradcy), który pomoże ci przejść przez problemy, takie jak lęk społeczny lub depresja, może okazać się bardzo wartościowe. Nawiązywanie bliższych relacji jest trudne, zwłaszcza dla osób, które nie angażują się w życie społeczne, ale może się okazać, że jest to właśnie to, czego potrzebujesz. Jedna lub dwie osoby, z którymi stworzysz silną relację w życiu, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin