Czym jest terapia zabawą?

Terapia zabawą istnieje w psychiatrii od lat 30. XX wieku i mogła funkcjonować setki, a nawet tysiące lat wcześniej. Naukowcy uważali, że terapia zabawą ma pozytywny wpływ:

Dziecko ujawnia znacznie więcej siebie, gdy mówi o rzeczach, które lubił robić, o swoich ulubionych zabawkach, zwierzakach, przyjaciołach itp., niż gdy stanął twarzą w twarz z psychiatrą, który najpierw zapytał go o jego problemy.

To przekonanie wciąż napędza dziś terapię zabawą.

Obecnie terapię zabaw określa Stowarzyszenie Terapii Zabawą (APT) jako

Systematyczne stosowanie modelu teoretycznego w celu ustanowienia procesu interpersonalnego, w którym wyszkoleni terapeuci zabaw wykorzystują terapeutyczne moce gry, aby pomóc w zapobieganiu lub rozwiązywaniu trudności psychospołecznych i osiągnięciu optymalnego wzrostu i rozwoju.

Definiują to również w prostszy sposób, mówiąc:

Terapia zabawami dla dzieci to sposób na bycie z dzieckiem, który szanuje ich wyjątkowy poziom rozwoju i szuka sposobów pomocy w „języku” zabawy dziecka.

Na podstawie tych definicji jasne jest, że APT uważa zdrowy rozwój dziecka za główny cel terapii zabawowej.

Dziecięcy stres ARTYKUŁ

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Terapeutów Zabawy (BAPT) terapia zabawami pozwala dzieciom radzić sobie ze skomplikowanymi uczuciami oraz wykorzystywać zabawę do komunikowania się na własnym poziomie i we własnym tempie, bez poczucia przesłuchania lub zagrożenia. Jest to kluczowy aspekt terapii zabawą, ponieważ tradycyjna terapia może często budzić grozę u dzieci (i dorosłych), co niekoniecznie prowadzi do sprzyjających warunków do wyrażania siebie. Definicja podkreśla również ważny aspekt terapii zabawą, polegający na tym, że dziecko może czuć kontrolę nad tym, jak wiele się ujawnia.

Podobnie jak istnieje wiele różnych sposobów zabawy dla dzieci, tak istnieje wiele różnych rodzajów terapii zabaw. Na przykład:

  • terapia bezkierunkowa
  • kukiełki / domek dla lalek / inne zabawki w celu udawania zabawy
  • interpretować grę dla treści emocjonalnych
  • dyrektywa terapia gry
  • interpretować rysunki pod kątem treści emocjonalnych
  • rysowanie / malowanie w celu ekspresji emocjonalnej 

Podsumowując, terapia zabawą jest rodzajem terapii, w której terapeuci pozwalają klientom (nie zawsze dzieciom) bawić się podczas sesji, zamiast po prostu siedzieć z klientami i zadawać im pytania dotyczące ich problemów. Terapia zabawą może być bezkierunkowa, tak jak w przypadku pozwalania klientowi na zabawę piaskiem w celu zmniejszenia stresu lub kierowania, gdy klient opowiada historię o rodzinie używającej marionetek, aby dowiedzieć się więcej o dynamice rodziny klienta.

Terapię zabawą można również dostosować do klienta ze względu na wiek (małe dzieci, młodzież oraz dorośli traktują zabawę w różny sposób). Ideą terapii zabawą jest umożliwienie klientom osiedlenia się w wygodniejszej sytuacji, w której są bardziej skłonni do wyrażania siebie niż podczas tradycyjnej sesji terapeutycznej.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin