Depresja u nastolatków

Czy zastanawiasz się czasami, czy nieszczęśliwy nastolatek może rzeczywiście doświadczać depresji? Oczywiście większość nastolatków czuje się czasami nieszczęśliwa. A kiedy doda się do tego hormonalne spustoszenie do wielu innych zmian zachodzących w życiu nastolatka, łatwo jest zrozumieć, dlaczego ich nastroje wahają się w takim stopniu. Jednak wyniki pokazują, że jeden na ośmiu młodych ludzi cierpi na depresję nastolatków. Na szczęście depresja, jak również poważne problemy z nią związane, może być leczona. Jeśli więc nieszczęście nastolatka trwa dłużej niż dwa tygodnie i on lub ona przejawia inne objawy depresji, może to być czas, aby zwrócić się o pomoc do pracownika służby zdrowia.

Dlaczego młodzież dostaje depresji?

Istnieje wiele powodów, dla których nastolatek może wpaść w depresję. Na przykład mogą rozwinąć w sobie poczucie bezwartościowości i nieadekwatności w stosunku do swoich ocen. Wydajność szkoły, status społeczny z rówieśnikami, orientacja seksualna lub życie rodzinne mogą mieć duży wpływ na to, jak czuje się nastolatek. Czasami depresja nastolatków może wynikać ze stresu środowiskowego. Ale bez względu na przyczynę, gdy przyjaciele lub rodzina – czy inne rzeczy, które nastolatek zazwyczaj lubi – nie pomagają poprawić jego nastroju lub poczucia izolacji, jest duża szansa, że ​​ ma depresję nastolatków.

Jakie są objawy depresji nastolatków?

Często dzieci z depresją nastoletnią będą miały zauważalną zmianę w swoim myśleniu i zachowaniu. Mogą nie mieć motywacji, a nawet się wycofać, zamykając drzwi do sypialni po szkole i pozostając w swoim pokoju przez wiele godzin.

Dzieci z depresją nastoletnią mogą nadmiernie spać, zmieniać nawyki żywieniowe, a nawet przejawiać zachowania przestępcze, takie jak wandalizm lub kradzieże w sklepach. Oto więcej objawów depresji u nastolatków, które mogą, ale nie muszą, wykazywać młodzi ludzie:

 • Apatia
 • Skargi na bóle, w tym bóle głowy, bóle brzucha, bóle krzyża lub zmęczenie
 • Trudności z koncentracją
 • Trudności w podejmowaniu decyzji
 • Obwinianie się
 • Nieodpowiedzialne zachowanie – na przykład zapominanie o obowiązkach, spóźnianie się na zajęcia, omijanie szkoły
 • Utrata zainteresowania jedzeniem lub kompulsywne objadanie się, które powoduje szybką utratę wagi lub jej przyrost
 • Utrata pamięci
 • Zaabsorbowanie tematem śmierci i umierania
 • Buntownicze nastawienie
 • Smutek, niepokój lub uczucie beznadziejności
 • Brak snu w nocy i przesypianie dnia
 • Nagły spadek ocen
 • Używanie alkoholu lub narkotyków i rozwiązła aktywność seksualna
 • Odstąpienie od przyjaciół

Jak diagnozuje się depresję u nastolatków?

Nie ma żadnych konkretnych badań medycznych, które mogłyby wykryć depresję. Pracownicy służby zdrowia określają, czy nastolatek ma depresję, przeprowadzając wywiady i testy psychologiczne z nastolatkiem i członkami jego rodziny oraz nauczycielami i rówieśnikami.

Nasilenie depresji nastolatków i ryzyko samobójstwa określa się na podstawie oceny tych wywiadów. Zalecenia dotyczące leczenia są również oparte na danych z nich zebranych.

Lekarz będzie również szukał oznak potencjalnie współwystępujących zaburzeń psychicznych, takich jak lęk, nadużywanie substancji  czy agresja pod kątem złożonych form depresji, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa (depresja maniakalna) lub psychozy. Lekarz oceni również nastolatka pod kątem ryzyka cech samobójczych lub zabójczych. Częstość prób samobójczych i samookaleczenia jest wyższa u kobiet niż u mężczyzn, podczas gdy samobójstwo jest częstsze u mężczyzn. Jedną z najbardziej narażonych grup na zakończone samobójstwo jest 18-24 lata

Jak leczy się depresję u nastolatków?

Istnieje wiele metod stosowanych w leczeniu depresji, w tym leki i psychoterapia. Terapia rodzinna może być pomocna, jeśli konflikt rodzinny przyczynia się do depresji nastolatka. Nastolatek będzie również potrzebował wsparcia od rodziny lub nauczycieli, aby miał dostęp do pomocy w szkole lub problemach rówieśniczych. Czasami hospitalizacja w oddziale psychiatrycznym może być wymagana u nastolatków z ciężką depresją.

Opiekun zdrowia psychicznego określa najlepszy sposób leczenia dla konkretnego nastolatka.

Leki przeciwdepresyjne mogą rzadko zwiększać ryzyko myśli i zachowań samobójczych u dzieci i młodzieży z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi. Stosowanie leków przeciwdepresyjnych u młodszych pacjentów wymaga zatem szczególnie ścisłego monitorowania i obserwacji przez lekarza prowadzącego. Wszelkie pytania i wątpliwości powinny być omawiane z lekarzem.

Czy medycyna działa na rzecz depresji nastolatków?

Tak. Duża liczba prób badawczych wykazała skuteczność leków na depresję w łagodzeniu objawów depresji nastolatków. Jedno z najnowszych badań, zawierało przegląd trzech różnych podejść do leczenia młodzieży z depresją umiarkowaną do ciężkiej:

 • Jedną z metod było zastosowanie leku przeciwdepresyjnego Prozac, do stosowania u dzieci w wieku 8-18 lat.
 • Drugie leczenie polegało na zastosowaniu terapii poznawczo-behawioralnej, aby pomóc nastolatkowi rozpoznać i zmienić negatywne wzorce myślenia, które mogą nasilać objawy depresji.
 • Trzecim podejściem było połączenie leków i terapii poznawczo-behawioralnej.

Pod koniec 12-tygodniowego badania naukowcy odkryli, że prawie trzech na czterech pacjentów, którzy otrzymali leczenie skojarzone – leki na depresję i psychoterapię – znacznie się poprawiło. Poprawiło się ponad 60% dzieci, które przyjmowały Prozac. Jednak badanie potwierdziło, że leczenie skojarzone było prawie dwukrotnie bardziej skuteczne w łagodzeniu depresji niż sama psychoterapia.

Znaki ostrzegawcze przed próbą samobójczą wśród nastolatków?

Samobójstwo nastolatków to poważny problem. Jest to drugą najczęstszą przyczyną zgonów w następstwie wypadków wśród młodzieży i młodych dorosłych. Szacuje się, że 500 000 nastolatków próbuje popełnić samobójstwo każdego roku, a 5000 to się udaje.

Trudności rodzinne, utrata bliskiej osoby lub postrzegane porażki w szkole lub w związkach mogą prowadzić do negatywnych uczuć i depresji. A depresja nastolatków często sprawia, że ​​problemy wydają się przytłaczające, a związany z nimi ból jest nie do zniesienia. Samobójstwo jest aktem desperacji, a depresja nastolatków jest często przyczyną.

Objawy ostrzegawcze samobójstwa z depresją wśród nastolatków obejmują:

 • Wyrażanie beznadziei na przyszłość
 • Rezygnacja z siebie, mówienie tak, jakby nikogo to nie obchodziło
 • Przygotowywanie się do śmierci, rozdawanie ulubionych rzeczy, pisanie listów na pożegnanie lub testamentu
 • Rozpoczęcie używania lub nadużywania narkotyków lub alkoholu w celu ułatwienia snu lub ulgi w cierpieniu psychicznym
 • Radykalna zmiana wyglądu

Jeśli nastolatek wykazuje którekolwiek z tych zachowań, należy natychmiast zwrócić się o pomoc do specjalisty ds. zdrowia psychicznego. Możesz też zadzwonić na infolinię samobójczą w celu uzyskania pomocy.

Depresja niesie ze sobą wysokie ryzyko samobójstwa. Każdy, kto wyraża myśli lub zamiary samobójcze, powinien być traktowany bardzo, ale to  bardzo poważnie. Nie wahaj się natychmiast zadzwonić na lokalną infolinię samobójców.

Co mogą zrobić rodzice, aby złagodzić depresję wśród nastolatków?

Bycie rodzicem nastolatka może być bardzo trudne. Istnieją jednak pewne skuteczne techniki rodzicielskie i komunikacyjne, których możesz użyć, aby obniżyć poziom stresu u swojego nastolatka:

 • Podczas dyscyplinowania nastolatka, zastąp wstyd i karę pozytywnym wzmocnieniem dobrego zachowania. Wstyd i kara mogą sprawić, że nastolatek poczuje się bezwartościowy i niepotrzebny.
 • Pozwól nastolatkowi popełniać błędy. Nadopiekuńczość lub podejmowanie decyzji za nastolatków może być postrzegane jako brak wiary w ich umiejętności. Może to sprawić, że poczują się mniej pewnie.
 • Czasami pozwól dziecku na sprzeciw. Nie oczekuj, że nastolatki będą robić dokładnie tak, jak mówisz przez cały czas.
 • Nie zmuszaj nastolatka do pójścia ścieżką, którą sam chciałeś podążać. Unikaj przeżywania swojej młodości poprzez działania i doświadczenia swojego dziecka.
 • Jeśli podejrzewasz, że twój nastolatek jest w depresji, poświęć trochę czasu na wysłuchanie jego obaw. Nawet jeśli uważasz, że problem nie jest poważny, pamiętaj, że może się to wydawać bardzo realne dla kogoś, kto dorasta.
 • Nie zamykaj się na rozmowę, nawet jeśli nastolatek próbuje uciąć temat.
 • Staraj się unikać mówienia nastolatkowi, co robić. Zamiast tego słuchaj uważnie dowiedz się więcej o przyczynach jego problemu.
 • Jeśli jest bliski przyjaciel lub członek rodziny, z którym nastolatek chętnie utrzymuje kontakty, możesz zasugerować nastolatkowi rozmowę z tą osobą na temat jego obaw.

Jeśli czujesz się przytłoczony lub niezdolny do dotarcia do nastolatka lub jeśli nadal jesteś zaniepokojony, zwróć się o pomoc do wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.

Czy depresja nastolatka nie może odejść bez leczenia?

Depresja nastolatków ma tendencję do przychodzenia i odchodzenia w odcinkach. Kiedy nastolatek ma jeden atak depresji, w pewnym momencie może ponownie w nią  popaść. Konsekwencją nieleczenia depresji nastolatków może być bardzo poważna, a nawet śmiertelna.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin