Terapia online dla nastolatków

Czy terapia online dla nastolatków jest dobrym pomysłem?

Dla wielu nastolatków siedzenie w gabinecie terapeuty i mówienie o ich uczuciach, nie jest szczególnie kuszące. Ale rozmowa z terapeutą online może brzmieć o wiele lepiej.

Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy terapia online dla nastolatków to dobry pomysł? Istnieją dowody, że rozmowa ze specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego przez Internet może być całkiem korzystna dla nastolatków.

Ale ważne jest, aby uświadomić sobie potencjalne zagrożenia i upewnić się, że nastolatek jest dobrym kandydatem do terapii online przed rozpoczęciem leczenia.

Czym jest terapia online?

Terapia online może być nazywana e-terapią, poradnictwem internetowym lub telepsychologią. Tak jak sama nazwa wskazuje, terapia online pozwala ludziom spotykać się z terapeutą w trybie online, w przeciwieństwie do spotkania twarzą w twarz w gabinecie.

Terapeuta może komunikować się z pacjentem za pomocą wiadomości tekstowej, aplikacji mobilnej, poczty elektronicznej lub określonej strony internetowej. Niektórzy terapeuci używają czatu wideo, podczas gdy inni używają do komunikacji tylko tekstu.

Terapia online może być stosowana w połączeniu z terapią twarzą w twarz lub jako alternatywa. Wiele osób nigdy nie spotyka się z terapeutą online osobiście.

Badania mówią, że terapia online jest skuteczna

Chociaż terapia komputerowa jest stosunkowo nowa, dotychczasowe badania są dość pozytywne. Badania wykazały, że młodzież jest otwarta na rozmowy z terapeutami przez Internet.

W badaniu nastolatków w Australii 72% nastolatków stwierdziło, że podejmie terapię online, jeśli doświadczy problemu ze zdrowiem psychicznym . Natomiast 32% stwierdziło, że wybierze terapię online ponad spotkania twarzą w twarz.

Inne badania wykazały, że młodzi dorośli wolą terapię online w przypadku delikatnych problemów, takich jak seksualność . W przypadku innych, jak na przykład konflikty wśród rówieśników, zastraszanie i ogólne problemy personalne – większość preferuje leczenie twarzą w twarz.

Terapia online może być równie skuteczna jak terapia tradycyjna w przypadku depresji i lęku . Ważne jest jednak, aby pamiętać, że większość badań skupia się na dorosłych, a nie na młodzieży.

Potencjalne korzyści terapii online dla nastolatków

Istnieje kilka powodów, dla których warto rozważyć terapię online dla nastolatków trybie online:

 • Każdy nastolatek swobodnie porusza się po Internecie, jest dla wielu naturalną przestrzenią. Większość nastolatków lubi rozmawiać przez Internet , więc terapia za pomocą komputera może być bardziej komfortowa niż rozmowa twarzą w twarz z terapeutą.
 • Terapia online może zaoszczędzić czas, ponieważ nie trzeba jechać do gabinetu terapeuty. Dla nastolatków, zwłaszcza tych mieszkających na obszarach wiejskich lub tych, którzy nie mają transportu, spotkania online mogą zapewnić łatwiejszy dostęp.
 • Brak piętna. Wielu nastolatków czuje się zażenowanych wizytami u terapeuty i może obawiać się, że ich rówieśnicy dowiedzą się, że są w trakcie leczenia. Terapia online może zmniejszyć wiele z tych obaw.
 • Cena. Koszta terapii online mogą być niższe niż w terapii osobistej, co sprawia że staje się bardziej przystępna.
 • Mnogość specjalistów. Nie zawsze w naszym miejscu zamieszkania mamy dostęp do specjalisty, którego w danym momencie potrzebujemy. Terapia online zaciera granice geograficzne i pozwala na dostęp do specjalistów z całego kraju.

Potencjalne wady terapii online dla nastolatków

Są pewne wady, które rodzice powinni rozważyć przed podjęciem decyzji o terapii online. Oto niektóre z nich:

 • Problemy z technologią. Jeśli sprzęt lub łącze internetowe ulegną awarii, kontakt z terapeutą będzie niemożliwy. Jednak ten problem może dotyczyć również terapii gabinetowej – niesprzyjająca pogoda lub awaria pojazdu uniemożliwi dotarcie na terapię.
 • Specjalne programy mające na celu zachowanie poufności informacji mogą być skomplikowane.
 • Ubezpieczenie może nie obejmować terapii online. Chociaż twoja firma ubezpieczeniowa może pokryć koszty osobistego leczenia, możesz nie mieć pokrycia za telezdrowie.
 • Brak kontaktu twarzą w twarz może pogorszyć leczenie. Specjaliści od zdrowia psychicznego interpretują swoich pacjentów poprzez ich mowę ciała. Jeśli nastolatek komunikuje się za pośrednictwem poczty e-mail, terapeuta nie będzie w stanie odczytać języka ciała nastolatka ani nawet nastroju wyrażonego tembrem głosu. Chociaż komunikacja wideo może być w tym wypadku ogromnym ułatwieniem, to nie zastępuje ona interakcji twarzą w twarz.
 • Komunikacja online wymaga od nastolatka czytania i zachowywania informacji od terapeuty. Wymaga również, aby była w stanie skutecznie wyrażać się w tekście. Nastolatki, które zmagają się z komunikacją pisemną, prawdopodobnie nie będą dobrymi kandydatami do terapii online.
 • Twój terapeuta może nie znajdować się w twoim mieście i może nie znać lokalnych usług w twojej okolicy. Może to skomplikować problemy, jeśli terapeuta rozważa skierowanie do innych lokalnych zasobów, takich jak psychiatra lub grupa wsparcia.
 • Granice mogą się zamazać. Rozmawianie przez Internet i wysyłanie wiadomości tekstowych może spowodować, że nastolatek pomyśli o specjalistach w dziedzinie zdrowia psychicznego bardziej jako o przyjacielu niż o usługodawcy. Niewyraźne granice mogą powodować zamieszanie wokół roli terapeuty.

Pytania do rozważenia przed podjęciem decyzji o terapii online

Zanim zostanie podjęta decyzja o terapii online, warto dokładnie rozważyć potencjalne ryzyko i korzyści.

Przed rozpoczęciem terapii online dla nastolatka rozważ następujące pytania:

 • Czy terapeuta ma licencję? Tylko dlatego, że ktoś mówi, że zapewnia terapię online, nie oznacza, że osoba ta jest licencjonowanym dostawcą zdrowia psychicznego. Jest wielu ludzi, którzy nazywają siebie terapeutami, ale nie są licencjonowani. Trenerzy życia, mentorzy online lub osoby udzielające porad mogą nie mieć odpowiedniego szkolenia.
 • Czy terapia online jest najlepszą opcją? Terapia online nie jest odpowiednia dla wszystkich problemów. Jeśli nastolatek angażuje się w ryzykowne zachowania, takie jak nadużywanie substancji lub wyraża myśli o samobójstwie lub samookaleczeniu, bardziej odpowiednie jest leczenie gabinetowe.
 • Zachowanie poufności? Dostawcy zdrowia psychicznego muszą zachować poufność informacji. Dlatego ważne jest, aby zapytać, jakie metody są stosowane, aby zapewnić, że prywatne informacje Twojego nastolatka nie zostaną naruszone.
 • Jakie są warunki płatności? Terapeuci online ustalają własne opcje płatności. Niektóre z nich pozwalają pacjentom płacić miesięczną opłatę za nieograniczoną liczbę e-maili, podczas gdy inni prowadzą sesje wideo, które są naliczane według stawki godzinowej. Upewnij się, że dowiesz się, jak będziesz rozliczany i jak będziesz płacić przed rozpoczęciem leczenia.
 • Jak mogę być zaangażowany w leczenie? Podczas gdy nastolatek powinien mieć dostęp do poufnych rozmów z terapeutą bez ciebie, ważne jest, abyś wiedział, w jaki sposób możesz wspierać wysiłki swojego nastolatka. W tradycyjnym gabinecie możesz uczestniczyć w terapii, ale sesje online rządzą się własnymi prawami.
 • Jak przechowywane są rekordy? Dowiedz się, jak terapeuta planuje prowadzić dokumentację. Czy każda sesja terapeutyczna będzie udokumentowana? Czy notatki terapeutyczne zostaną przesłane do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na żądanie? Dobry terapeuta online powinien być w stanie poinformować cię o tym, jak informacje będą rejestrowane i przechowywane.
 • Jak terapeuta radzi sobie z sytuacjami awaryjnymi? Terapia online może być skomplikowana w przypadku sytuacji kryzysowych. Dowiedz się, co zrobiłby terapeuta, gdyby doszło do niebezpiecznej sytuacji, na przykład z kim kontaktowałby się terapeuta, gdyby uznał, że twoje dziecko zagraża własnemu życiu.

Gdzie zacząć

Jeśli myślisz o terapii online dla swojego nastolatka lub podejrzewasz, że nastolatek ma chorobę psychiczną , zacznij od rozmowy z lekarzem rodzinnym. Będziesz mógł wykluczyć wszelkie podstawowe problemy zdrowotne, które mogą przyczynić się do problemów ze zdrowiem psychicznym i budzić twoje obawy.

Lekarz twojego nastolatka może doradzić ci, czy terapia online jest dobrym rozwiązaniem w zależności od potrzeb dziecka. Jeśli nastolatek ma poważne problemy ze zdrowiem psychicznym lub lekarz ma obawy dotyczące jego bezpieczeństwa, leczenie online może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli lekarz uważa, że terapia online może przynieść korzyść nastolatkowi, skontaktuj się z zakładem ubezpieczeń zdrowotnych. Dowiedz się, czy terapia online jest objęta ubezpieczeniem i zapytaj, czy mają preferowanych dostawców.

Na koniec porozmawiaj z nastolatkiem o terapii online. Omów potencjalne korzyści, a także wady spotkania terapeuty twarzą w twarz i online.

Weź pod uwagę opinię dziecka. Niezależnie od tego, jaki rodzaj leczenia otrzyma twoje zainteresowanie tym procesem będzie miał duży wpływ na skuteczność terapii.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin