Agorafobia

Agorafobia to strach przed byciem w sytuacjach, w których ucieczka może być trudna lub pomoc nie byłaby dostępna, gdyby coś poszło nie tak.

Wiele osób uważa, że agorafobia to po prostu strach przed otwartymi przestrzeniami, ale w rzeczywistości jest to bardziej złożony stan. Ktoś z agorafobią może się bać:

  • Podróżować transportem publicznym
  • Odwiedzać centra handlowe
  • opuszczać dom

Jeśli ktoś z agorafobią znajdzie się w stresującej sytuacji, zwykle doświadcza  objawów ataku paniki, takich jak:

  • szybkie bicie serca
  • szybkie oddychanie (hiperwentylacja)
  • uczucie gorąca i spocenia
  • złe samopoczucie

Osoby dotknięte agorafobią unikają sytuacji powodujących niepokój, dom opuszczają bardzo rzadko jedynie w asyście zaufanej osoby. Zakupy odbywają się przeważnie drogą online zamiast w supermarkecie. Ta zmiana zachowania jest znana jako unikanie.

Co powoduje agorafobię?

Agorafobia zwykle rozwija się jako powikłanie zespołu lęku napadowego, zespołu lękowego obejmującego ataki paniki i momenty silnego strachu. Może się pojawić, łącząc ataki paniki z miejscami lub sytuacjami, w których miały one miejsce, a następnie unikając ich.

Mała część osób z agorafobią nie ma historii ataków paniki. W takich przypadkach ich lęk może być związany z takimi kwestiami, jak lęk przed przestępczością, terroryzmem, chorobą lub wypadkiem.

Wydarzenia traumatyczne, takie jak żałoba, mogą przyczyniać się do agorafobii, a także niektórych genów odziedziczonych po rodzicach.

Diagnozowanie agorafobii

Diagnoza polega przede wszystkim na rozmowie z lekarzem pierwszego kontaktu w związku z obawą przed opuszczeniem domu. Powinna istnieć możliwość umówienia się na konsultację telefoniczną, jeśli człowiek nie jest gotowy osobiście odwiedzić swojego lekarza rodzinnego.

Lekarz ogólny poprosi o opisanie objawów, jak często występują i w jakich sytuacjach. Bardzo ważne jest, aby szczerze opowiedzieć o swoich obawach i jaki mają wpływ na codzienność.

Lekarz pierwszego kontaktu może zadać następujące pytania:

  • Czy wyjście z domu jest stresujące?
  • Czy są miejsca lub sytuacje, których unikasz?
  • Czy masz jakieś strategie unikania, które pomogą ci poradzić sobie z objawami, na przykład poleganie na bliskich?

Czasami trudno jest mówić o swoich uczuciach, emocjach i życiu osobistym, ale staraj się nie odczuwać niepokoju ani zawstydzenia. Lekarz rodzinny musi wiedzieć jak najwięcej o twoich objawach, aby postawić prawidłową diagnozę i zalecić najbardziej odpowiednie leczenie.

Leczenie agorafobii

Pomocne mogą być zmiany stylu życia, w tym regularne ćwiczenia, zdrowsze jedzenie oraz unikanie alkoholu, narkotyków i napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata, kawa i cola.

Techniki samopomocy, które mogą pomóc podczas ataku paniki, obejmują pozostawanie tam, gdzie jesteś, koncentrowanie się na czymś, co nie jest groźne i widoczne, oraz powolne, głębokie oddychanie.

Można również skierować się bezpośrednio na terapie psychologiczne, w tym terapię poznawczo-behawioralną (CBT), bez konieczności wizyty u lekarza rodzinnego.

Leki mogą być zalecane, jeśli techniki samopomocy i zmiany stylu życia nie są skuteczne w kontrolowaniu objawów. Zazwyczaj stosuje się kurs selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które są również stosowane w leczeniu lęku i depresji .

W ciężkich przypadkach agorafobii leki można stosować w połączeniu z innymi rodzajami leczenia, takimi jak CBT i terapia relaksacyjna.

Perspektywy

Około jedna trzecia osób z agorafobią ostatecznie osiąga całkowite wyleczenie i pozostaje wolna od objawów.

Około połowa doświadcza poprawy objawów, mogą mieć okresy, w których objawy stają się bardziej kłopotliwe – na przykład gdy czują się zestresowani.

Pomimo leczenia u około 1 na 5 osób z agorafobią nadal występują uciążliwe objawy.

Jak powszechna jest agorafobia?

W krajach rozwinietych do 2 osób na 100 cierpi na zespół lęku napadowego. Uważa się, że około jedna trzecia rozwija agorafobię.

Agorafobia występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zwykle zaczyna się między 18 a 35 rokiem życia.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin