Anoreksja

Co to jest jadłowstręt psychiczny (AN)?

Anoreksja jest psychologicznym i potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem odżywiania. Osoby cierpiące na to zaburzenie odżywiania zazwyczaj cierpią z powodu wyjątkowo niskiej masy ciała w stosunku do wzrostu i typu ciała.

BMI (Body Mass Index) jest narzędziem, z którego często korzystają dostawcy usług medycznych, aby ocenić odpowiedniość masy ciała dla osoby zmagającej się z zaburzeniami odżywiania. Dodatkowo obserwacje wzorców żywieniowych, ćwiczeń i cech osobowości mogą wskazywać na diagnozę anoreksji. Osoby zmagające się z anoreksją często obawiają się przybierania na wadze i mają zniekształcony obraz ciała. Często uważają, że wydają się znacznie cięższe niż są.

Ponadto kobiety i mężczyźni cierpiący na to zaburzenie odżywiania są przykładem fiksacji o szczupłej sylwetce i nieprawidłowych wzorcach żywieniowych. Anoreksja jest wymienna z terminem anoreksja, który odnosi się do głodu i braku apetytu.

Główne typy anoreksji

Istnieją dwa typowe rodzaje anoreksji, które są następujące:

 • Oczyszczające – osoba zmagająca się z tego rodzaju zaburzeniami odżywiania często oczyszcza się po jedzeniu. To łagodzi strach przed przybraniem na wadze i równoważy część winy związanej z spożyciem zakazanego lub mocno ograniczonego jedzenia. Kompensacyjne zachowanie przeczyszczające u osoby z anoreksją tego typu może zostać oczyszczone poprzez nadmierne ćwiczenia, wymioty lub nadużywanie środków przeczyszczających.
 • Restrykcyjne – osoba cierpiąca na restrykcyjną anoreksję jest często postrzegana jako wysoce zdyscyplinowana. Ograniczają ilość żywności, kalorii i często żywności o wysokiej zawartości tłuszczu lub cukru. Spożywają znacznie mniej kalorii niż jest to potrzebne do utrzymania zdrowej wagi. Jest to bolesna forma głodu.

Chociaż istnieją dwie klasyfikacje tego zaburzenia odżywiania, oba typy wykazują podobne objawy, takie jak irracjonalny strach przed przybieraniem na wadze i nienormalne wzorce żywieniowe.

Przyczyny anoreksji

Mówi się, że genetyka ładuje broń, a środowisko pociąga za spust w zaburzeniach jedzenia. To zaburzenie odżywiania opiera się na predyspozycjach genetycznych, cechach osobowości i czynnikach środowiskowych.

Przykłady czynników środowiskowych, które mogłyby przyczynić się do wystąpienia tego zaburzenia odżywiania, to:

 • Efekty kultu chudości w mediach, które nieustannie wzmacniają chudych jako idealne stereotypy
 • Zawody i kariery, które promują bycie szczupłym i odchudzanie, takie jak balet i modelowanie
 • Urazy rodzinne i dziecięce: wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie, ciężka trauma
 • Presja ze strony przyjaciół i współpracowników, aby byli szczupli lub seksowni.

Przykłady czynników biologicznych obejmują:

 • Nieregularne funkcje hormonów
 • Genetyka (związek między anoreksją a genami człowieka jest wciąż intensywnie badany, ale wiemy, że genetyka jest częścią tej historii).

Znaki i objawy anoreksji

Osoba cierpiąca na jadłowstręt psychiczny może ujawnić jeden lub kilka oznak i objawów, takich jak:

 • Przewlekłe restrykcyjne jedzenie lub odchudzanie, przekraczające normę
 • Szybka utrata wagi lub znaczna niedowaga i wychudzenie
 • Obsesja na punkcie kalorii i zawartości tłuszczu w żywności
 • Angażowanie się w rytualne wzorce jedzenia, takie jak krojenie jedzenia na małe kawałki, jedzenie samemu i / lub ukrywanie jedzenia
 • Kontynuacja fiksacji z jedzeniem, przepisami lub gotowaniem; jednostka może gotować skomplikowane posiłki dla innych, ale powstrzymać się od uczestnictwa
 • Brak miesiączki: nienormalny brak miesiączki lub utrata 3 kolejnych cykli menstruacyjnych
 • Etap depresji lub letargu
 • Rozwój lanugo: miękkie, delikatne włosy, które rosną na twarzy i ciele
 • Zgłoszone uczucie zimna, szczególnie w kończynach
 • Utrata lub przerzedzenie włosów
 • Unikanie funkcji społecznych, rodziny i przyjaciół. Może zostać odizolowany i wycofany

Diety vs. anoreksja

Chociaż restrykcyjne wzorce żywieniowe charakteryzujące to anoreksyjne zaburzenie odżywiania są podobne do zachowań związanych z dietą, istnieją między nimi poważne różnice. Skutki ekstremalnych zachowań wynikających z tej choroby są o wiele bardziej niszczycielskie i konsekwentne niż jakiekolwiek negatywne skutki diety.

Podczas gdy ktoś może dietetycznie próbować kontrolować wagę, jadłowstręt psychiczny jest często próbą uzyskania kontroli nad swoim życiem i emocjami, szczególnie w świetle traumatycznych wydarzeń lub chaotycznego otoczenia.

Podczas gdy ktoś może dietetycznie próbować schudnąć jako główny cel, w anoreksji może dieta, ponieważ postrzega utratę wagi jako sposób na osiągnięcie szczęścia i opanowania.

Leczenie anoreksji

Zaleca się odzyskanie anoreksji od dobrze wykwalifikowanego zespołu specjalistów od zaburzeń odżywiania, składającego się z terapeuty, lekarza i dietetyka. Skuteczne, holistyczne  leczenie zaburzeń odżywiania  w przypadku anoreksji obejmuje trzy niezbędne elementy:

 • Medycyna: najwyższym priorytetem w leczeniu jadłowstrętu psychicznego jest zajęcie się wszelkimi poważnymi problemami zdrowotnymi, które mogły wynikać z zaburzeń zachowania żywieniowego, takich jak niedożywienie, zaburzenia równowagi elektrolitowej, brak miesiączki i niestabilne bicie serca.
 • Odżywianie: ten składnik obejmuje przywrócenie wagi, wdrożenie i nadzór dostosowanego planu posiłków oraz edukację na temat normalnych wzorców żywieniowych.
 • Terapia: Celem tej części leczenia jest rozpoznanie podstawowych problemów związanych z zaburzeniami odżywiania, zajęcie się i uzdrowienie z traumatycznych wydarzeń życiowych, nauczenie się zdrowszych umiejętności radzenia sobie oraz dalsze rozwijanie zdolności do wyrażania emocji i radzenia sobie z nimi.
odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin