Arachnofobia

Arachnofobia, irracjonalny strach przed pająkami, jest jednym z najczęstszych rodzajów fobii. Dowiedz się więcej o objawach, przyczynach i leczeniu arachnofobii.

Czym jest arachnofobia

Arachnofobia to słowo pochodzące od greckiego słowa „arachno”, które oznacza pająka. Arachnofobia oznacza nieistotny i irracjonalny strach przed pająkami. Jest to jedna z najczęstszych fobii dotyczących zwierząt/owadów u ludzi. Strach może sięgać do tego stopnia, że osoba unika jakiegokolwiek miejsca lub działania, w których spodziewa się zobaczyć pająki. Osoba może nawet nie mieć odwagi, aby zobaczyć zdjęcie pająka w ciężkich przypadkach arachnofobii. Jeśli pająki pojawią się ponownie w domu, osoba może uniknąć domu, aby pozbyć się strachu.

Jak często występuje arachnofobia?

Arachnofobia jest bardzo powszechna u ludzi i została sklasyfikowana jako trzecia najgorsza fobia, na którą cierpią ludzie. Co najmniej 3,5% – 6,1% populacji może mieć arachnofobię. Wśród osób cierpiących na arachnofobię jest więcej kobiet. Badania pokazują, że 2% spośród tych osób szuka pomocy u specjalisty w zakresie leczenia.

Co powoduje arachnofobię?

Istnieją różne punkty widzenia na temat powstawania arachnofobii. Niektóre silne przyczyny powodujące arachnofobię u ludzi to:

Czynniki ewolucyjne

Eksperci powiązali wydarzenia ewolucyjne z rozwojem arachnofobii u większości ludzi. Szeroka obecność jadowitych i niebezpiecznych pająków od wczesnych lat prowadzi do rozwoju arachnofobii. Nasi przodkowie mówili, że wykorzystują strach jako sposób na przetrwanie przeciwko tym szkodliwym pająkom. Zostało to przekazane jako odziedziczona cecha od wczesnych lat.

Czynniki kulturowe

Arachnofobia może być również kojarzona z przekonaniami kulturowymi. Niektóre kultury uważają pająki za wyjątkowo szkodliwe i niebezpieczne, tak jak w Afryce. Może to również przyczynić się do rozwoju arachnofobii.

Traumatyczne doświadczenie

Każda sytuacja lub uraz, który był związany z pająkami lub wokół nich, taki jak ugryzienie lub wypadek związany z pająkami, może również wyzwolić arachnofobię. Fobia może pojawić się, jeśli dana osoba jest świadkiem, że ktoś doświadcza nieprzyjemnej sytuacji z pająkami lub zostaje przez nie raniony.

Jakie są objawy arachnofobii?

Objawami, które mogą często występować u osób z arachnofobią są:

  • Niewyjaśniony i ciągły strach przed pająkami (nawet myśl o zobaczeniu pająka może wywołać panikę)
  • Nieistotna czujność związana z pająkami. Osoba może mieć obsesję na punkcie sprawdzania, czy w pobliżu są pająki, zanim gdziekolwiek pójdzie.
  • Unikanie miejsc, w których często można spotkać pająki, takich jak jaskinie, muzea, lasy lub stare budynki.
  • Unikanie wszelkich działań, w których spodziewa się znaleźć pająki, takie jak wędrówki lub biwakowanie.
  • Unikanie poprzedniego miejsca, w którym mógł wystąpić incydent z pająkami. W takiej sytuacji osoba może nawet uniknąć domu.
  • Atakom panicznym mogą towarzyszyć fizyczne objawy zawrotów głowy i omdlenia, drżenie, pocenie się, ból brzucha, nudności i wymioty oraz przyspieszone bicie serca.

Kiedy odwiedzić lekarza?

Jeśli powyższe objawy występowały przez ponad sześć miesięcy do tego stopnia, że codzienne życie danej osoby zostało zakłócone, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jeśli jednak ktoś boi się pająków, ale strach nie spowodował żadnych zakłóceń w życiu codziennym, wizyta u lekarza nie jest konieczna.

Jak leczy się arachnofobię?

Niektóre sposoby leczenia, które są skuteczne w kontrolowaniu arachnofobii u ludzi to:

Odczulanie systemu

Jest to jedna z najczęstszych i najskuteczniejszych terapii stosowanych w celu kontrolowania strachu u osoby. Terapeuta ocenia poziom lęku przed pająkami i uczy różnych technik relaksacyjnych, takich jak kontrola oddychania, medytacja i kontrola mięśni. Następnie osoba jest narażona na warunki lub wyobraźnię pająków i uczy się korzystania z technik relaksacyjnych w tym samym czasie. Głównym celem jest proces redukcji strachu i paniki, gdy osoba staje w obliczu sytuacji z udziałem pająków.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

CBT idzie w parze z odczulaniem systemu. Osoba otrzymuje skuteczne sesje doradcze z terapeutą, który znajdzie korzenie strachu i uświadomi sytuację. Głównym celem CBT jest zmodyfikowanie wszystkich negatywnych obrazów związanych z pająkami w bardziej pozytywne i tolerowalne obrazy.

Leki

Podobnie jak w różnych fobiach, leki mogą być również stosowane wraz z innymi terapiami. Leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne są zwykle stosowane w celu opanowania objawów w zależności od ciężkości sprawy.

odstresowani_admin
Autor artykułu:
odstresowani_admin