Pęcherzyca

Pęcherzyca jest chorobą, która powoduje pęcherze i rany na skórze lub błonach śluzowych, takie jak w jamie ustnej lub na narządach płciowych.

Pęcherzyca może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób w średnim wieku lub starszych. Zazwyczaj jest to stan przewlekły (przewlekły), a niektóre typy mogą zagrażać życiu bez leczenia. Leczenie lekami zwykle to kontroluje.

Objawy

Pęcherzyca powoduje pęcherze na skórze i błonach śluzowych. Pęcherze łatwo pękają, pozostawiając otwarte rany, które mogą sączyć się i zostać zainfekowane.

Objawy przedmiotowe i podmiotowe dwóch powszechnych rodzajów pęcherzycy są następujące:

  • Pęcherzyca pospolita. Ten typ zwykle zaczyna się od pęcherzy w jamie ustnej, a następnie na skórze lub błonach śluzowych narządów płciowych. Pęcherze zwykle są bolesne, ale nie swędzą. Pęcherze w jamie ustnej lub gardle mogą utrudniać połykanie i jedzenie.
  • Pęcherzyca ostra. Ten typ powoduje pęcherze na klatce piersiowej, plecach i ramionach. Pęcherze są bardziej swędzące niż bolesne. Ten typ pęcherzycy  nie powoduje powstawania pęcherzy w jamie ustnej.

Pęcherzyca różni się od pęcherzowatego pemfigoidu, który jest pęcherzowym stanem skóry, który dotyka starszych dorosłych i może powodować śmierć.

Kiedy iść do lekarza

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz pęcherze w jamie ustnej lub na skórze, które się nie goją.

Przyczyny

Pęcherzyca jest zaburzeniem autoimmunologicznym. Zwykle układ odpornościowy wytwarza przeciwciała do zwalczania szkodliwych najeźdźców, takich jak wirusy i bakterie. Ale w pęcherzycy ciało wytwarza przeciwciała, które uszkadzają komórki skóry i błon śluzowych.

Pęcherzyca nie jest zaraźliwa. W większości przypadków nie wiadomo, co powoduje chorobę.

Rzadko pęcherzyca jest wywoływana przez zastosowanie inhibitorów enzymu konwertującego angiotensynę, penicylaminy i innych leków.

Czynniki ryzyka

Ryzyko wystąpienia pęcherzycy wzrasta, jeśli jesteś w średnim wieku lub starszym. Choroba ta występuje częściej u osób pochodzących z Bliskiego Wschodu lub Żydów.

Powikłania

Możliwe powikłania pęcherzycy obejmują:

  • Zakażenie skóry
  • Zakażenie rozprzestrzeniające się w krwioobiegu (posocznica)
  • Niedożywienie, ponieważ bolesne owrzodzenie jamy ustnej utrudnia jedzenie
  • Skutki uboczne leków, takie jak wysokie ciśnienie krwi i infekcja
  • Śmierć, jeśli niektóre rodzaje pęcherzycy pozostaną nieleczone
Ewa Roszczenko
Autor artykułu:
Ewa Roszczenko