Synestezja

Definicja

Synestezja jest stanem neurologicznym, w którym informacje mające na celu pobudzenie jednego ze zmysłów stymulują ich kilka. Ludzie cierpiący na synestezję nazywani są synestetami.

Słowo „synestezja” pochodzi od greckich słów: „synth” (co oznacza „razem”) i „ethesia” (co oznacza „percepcja). Synestetycy często „widzą” muzykę jako kolory, gdy ją słyszą, i „smakują” tekstury, takie jak „okrągłe” lub „spiczaste”, gdy jedzą.

Szacuje się, że synestezja występuje u 2-4% populacji Ziemi.

Przykłady synestezji

Przy synestezji można zauważyć, że zmysły przeplatają się, nadając postrzeganiu świata dodatkowy wymiar. Przy każdym kęsie jedzenia synestetyk odczuwa jego, poza smakiem, również jego kształt: okrągły, ostry lub kwadratowy.

Czując głębsze emocje wobec bliskich, można zobaczyć kolory w polu widzenia.

Być może czytasz te słowa z szeregiem towarzyszących im głosów w głowie, charakteryzujących każde zdanie własną tożsamością, jak w przypadku osoby, z którą rozmawiasz na ulicy.

Wszystkie te doświadczenia są przykładami synestezji.

Przyczyny synestezji

Ludzie, którzy doświadczają synestezji, zwykle się z nią rodzą lub rozwijają ją bardzo wcześnie w dzieciństwie. Badania wskazują, że synestezja może być genetycznie odziedziczone.

Każdy z pięciu zmysłów stymuluje inny obszar mózgu. Na przykład, patrząc na jasną neonowo żółtą ścianę, rozjaśni pierwotną korę wzrokową z tyłu mózgu. Jeśli masz synestezję, możesz również poczuć, że możesz poczuć smak ściany podczas patrzenia na nią.

Zatem nie tylko pobudzona zostanie pierwotna kora wzrokowa kolorem, ale także płat ciemieniowy, który mówi ci, jak smakuje coś, co jest stymulowane. Dlatego badacze uważają, że ludzie z synestezją mają wysoki poziom wzajemnych powiązań między częściami mózgu związanymi z bodźcem czuciowym.

Niektóre substancje mogą powodować tymczasowe odczucie synestezji. Stosowanie leków psychodelicznych może zwiększyć i połączyć doznania zmysłowe. Meskalinę, psilocybinę i LSD badano pod kątem ich zdolności do indukowania tego zjawiska. Ale inne stymulanty, takie jak marihuana, alkohol, a nawet kofeina, mogą powodować tymczasową synestezję.

Objawy synestezji

Istnieje wiele rodzajów synestezji, wszystkie z różnymi objawami. Najbardziej znana jest synestezja w kolorze Grapheme, w której kolory i dni tygodnia są łączone kolorami. Jest też synestezja dźwięku do koloru, synestezja liczbowa i wiele innych. Można mieć tylko jeden rodzaj synestezji lub kombinację kilku rodzajów.

Ludzie, którzy mają jakikolwiek rodzaj synestezji, mają te typowe objawy:

  • mimowolne postrzeganie, które przenikają zmysły (smakowanie kształtów, słyszenie kolorów itp.)
  • wyzwalacze sensoryczne, które konsekwentnie i przewidywalnie powodują wzajemne oddziaływanie zmysłów (np. za każdym razem, gdy widzisz literę A, widzisz ją na czerwono)
  • umiejętność opisania swoich niezwykłych spostrzeżeń innym ludziom

Jeśli cierpisz na synestezję, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz leworęczny i będziesz bardzo zainteresowany sztukami wizualnymi lub muzyką. Synestezja częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Leczenie synestezji

Synestezja nie przewiduje leczenia. Anegdotycznie wydaje się, że wiele osób cieszy się postrzeganiem świata w inny sposób niż ogólna populacja.

Z drugiej strony niektórzy uważają, że ten stan izoluje ich od innych. Mogą mieć problemy z wyjaśnieniem swoich doznań zmysłowych, ponieważ są bardzo różne. Znalezienie społeczności innych synestetów w Internecie może pomóc w złagodzeniu poczucia izolacji.

Rozmowa ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego może również pomóc zobaczyć, jak synestezja może wpływać na życie. Zamiast mieć dominującą stronę mózgu – prawą lub lewą – może się okazać, że obie strony mózgu zgodnie harmonizują się podczas wykonywania pracy.

Test na synestezję

W Internecie są dostępne testy na stwierdzenie synestezji. Należy podchodzić do nich jednak ostrożnie. Możesz również zadać sobie kilka pytań, aby rozpocząć proces diagnozy, jeśli uważasz, że doświadczasz tego stanu.

Kiedy wyobrażasz sobie literę „A”, czy twój umysł przypisuje jej kolor? Przejdź przez cały alfabet, wyobrażając sobie każdą literę, obserwując kolor, jaki wydaje ci się w twoim umyśle i zapisz ją. Powtórz ćwiczenie godzinę lub dwie później. Czy poszczególne litery wydają się być w większości tego samego koloru za każdym razem, gdy je wyobrażasz? Jeśli tak, możesz mieć synestezję.

Włącz muzykę klasyczną i zamknij oczy. Wybierz piosenkę, której nie znasz, zanim się zrelaksujesz i zobacz, co wchodzi w twoje pole widzenia. Jakiego koloru jest muzyka? Czy każdy z instrumentów wydaje się mieć inny kolor? Czy oprócz tego, co słyszysz, masz mocny element wizualny? Jeśli to zrobisz, możesz mieć synestezję.

Życie z synestezją

Można prowadzić pełne i normalne życie będąc synestetykiem. Wielu znanych ludzi odnosi sukcesy mimo tego zjawiska. Są to:

  • Kanye West
  • Pharrell Williams
  • Mary J. Blige
  • Tori Amos
  • Duke Ellington
  • Vladimir Nabokov (uznany pisarz; w swojej autobiografii napisał „kolorowe słyszenie”)

Malarze Vincent van Gogh i Joan Mitchell są również spekulowani, że mieli synestezję.

Słuchanie kolorów i przekształcanie kolorów na słowa nadaje życiu nowy wymiar, o którym wielu z nas może tylko pomarzyć.

Ewa Roszczenko
Autor artykułu:
Ewa Roszczenko